Výstavba kruhovej križovatky skomplikovala život obyvateľom Sobôtky

Výstavba kruhovej križovatky na Sobôtke v Rimavskej Sobote skomplikovala život vodičom i obyvateľom bytovej zóny, cez ktorú prechádzajú autá vo zvýšenej miere. Nepáči sa im ich zvýšený počet, ako ani rýchlosť prejazdu bytovou zónou. 

Výstavba turbo-okružnej križovatky na Sobôtke má urobiť prejazd plynulejším a bezpečnejším. V minulosti tu dochádzalo k dopravným nehodám. 

„Ľudia sú naučení chodiť cez Sobôtku. Máme ale pohodlných šoférov, ktorí nepôjdu cez mesto pri mlynoch alebo popri cintoríne, ale pôjdu až poslednou možnosťou, cez Sobôtku. V tom dávam za pravdu obyvateľom Sobôtky. Vodiči pritom prechádzajú cez obytnú zónu, kde je znížená rýchlosť,“ povedal pre vobraze.sk poslanec mestského zastupiteľstva Pavel Zvara, ktorý je zároveň obyvateľom Sobôtky.

Ako doplnil, apeluje na vodičov, aby nevyužívali prejazd obytnou zónou cez  Sobôtku do tej doby, kým sa výstavba kruhovej križovatky dokončí. „Ale radšej nech urobia kilometer navyše cez ostatné výjazdy a vjazdy na Košickú cestu pri mlynoch alebo pri cintoríne. Odbremenia tak občanov Sobôtky. Obávam sa totiž, že sa tam stane jedno veľké nešťastie. Kým je to len hluk a prechádzajú autá, tak je to ešte v poriadku, ale sú tam rodiny s deťmi, je tam detské ihrisko na novej Sobôtke. Niektorí vodiči nejazdia ako v obytnej zóne,“ upozorňuje Zvara.

Podľa dočasného značenia od kruhovej križovatky pri Tescu je vyznačenie slepá ulica. Tá je však prejazdná a vedie cez spomínanú Sobôku. Niektorí arogantní vodiči dokonca vojdú do zákazu priamo na stavenisku a priamo do zúženého jazdného pruhu, v ktorom prichádzajú auta od Lučenca či Hnúšte. Podľa informácií dopravnej polície ráno dohliadajú na situáciu na križovatke. Policajti zo skúseností odporúčajú, aby vodiči prichádzajúci hlavne od Hnúšte prišli o pár desiatok minút skôr, aby sa vyhli najväčšej premávke.

Rimavskosobotská samospráva zatiaľ oficiálnu sťažnosť v súvislosti s dopravou na Sobôtke nedostala. Potvrdil to pre vobraze.sk prednosta mestského úradu Štefan Szántó. Ako ďalej priblížil, mesto nie je účastníkom konania a rozhodnutie na presmerovanie cesty vydal okresný úrad na základe stanoviska dopravnej polície.

Niektorí vodiči aj napriek zákazu vojdú do zúženého jazdného pruhu križovatky

„Dali sme návrh, aby prehodnotili označenie. Nie je to však jednoduché, ak by sa uzavrela premávka celkom na Sobôtku, tak by tam nevedeli chodiť ani domáci obyvatelia, nedá sa to rozlíšiť,“ hovorí a rovnako vodičom odporúča, aby využili iné napojenie na Košickú cestu, popri bývalých mlynoch a Čerenčiansku ulicu, alebo Jesenského ulicu pri cintoríne. 

Ako však Szántó poznamenal, má dojem, že situácia sa zlepšuje, pretože nákladné autá na kruhovom objazde pri Tescu už nechodia ďalej. „Spočiatku chodili, ale zistili, že majú veľké problémy a musia sa otáčať,“ dodal.

Práce na rekonštrukcii sa začali v prvej polovici augusta. Realizuje ich spoločnosť OHLA ŽS. Stavebné práce sa týkajú rekonštrukcie križovatky ciest I/16, I/72 a II/531. Zmluvná cena diela je s DPH 3 828 000 eur a lehota výstavby dvanásť mesiacov.

Zdroj: vobraze.sk