Stanove tipy na výlet – Kráľova Hoľa, najnavštevovanejší vrch Nízkych Tatier

Zemepisné súradnice : 48° 52′ 58.66″ N, 20° 8′ 20.8″ E

V dnešnom type na výlet vám náš redakčný cestovateľ Stanislav Kubiš priblíži zimný výstup na Kráľovu hoľu. Patrí medzi najznámejšie slovenské vrcholy. Spomína sa v piesňach, básňach a povestiach. V jej tesnej blízkosti pramenia najväčšie slovenské rieky – Čierny Váh, Hron, Hornád a Hnilec. So svojím dominantným vysielačom na vrchole je veľmi ľahko identifikovateľná a nezameniteľná pri pohľade zo všetkých svetových strán.

Na vrchol je možné vystúpiť viacerými cestami. Medzi tie kratšie patria dve trasy z obce Telgárt. Jednou z nich je červeno označený chodník, ktorý je súčasťou známej trasy Cesta hrdinov SNP, ktorá vedie zo severovýchodu Slovenska na západ. Konkrétne z Duklianskeho priesmyku, až na Devín a celkovo meria úctyhodných 770 kilometrov. Zvolili sme turistický chodník s modrým značením, ktorý začína v obci Šumiac, teda výstup z južnej strany. Parkovanie je možné na konci obce či popri ceste.

Chodník je dobre označený. Vedie priamo na vrchol. Je to asi najpopulárnejšia výstupová cesta. V jej polovici sa nachádza Chata pod Kráľovu hoľou, kde je možné sa občerstviť. Na samom vrchole taká možnosť nie je, ale o tom neskôr. Cesta ku chate trvá približne 1,5 hodiny a väčšinou vedie cez les. Chata vznikla rekonštrukciou starej garáže slúžiacej obsluhe vysielača. Pri našej návšteve aktuálne protipandemické opatrenia umožnili len občerstvenie na terase. Za bežnej prevádzky je možné aj ubytovanie. Od chaty na vrchol je to ďalšia hodina a pol. Približne tretina vedie v lese. Od výšky približne 1 600 m.n.m sa dostávame nad pásmo lesa a otvárajú sa zaujímavé výhľady.

Najkrajšie výhľady prídu pri výstupe na vrchol. Na severe, za dobej viditeľnosti, sa vyníma celý hrebeň Západných a Vysokých Tatier. Na vrchole, vo výške 1 946 m.n.m.,  sa nachádza rozhlasový a televízny vysielač vysoký 137,5 metrov a prevádzková budova. Nie je tu možnosť žiadneho občerstvenia. V tejto obudove je sprístupnená len jedna malá miestnosť ( približne 3x3m ), ktorá slúži ako núdzový úkryt pred nepriaznivým počasím.  To sa tu často a rýchlo mení. Fúka tu takmer neustále.

Spiatočnú cestu sme absolvovali taktiež modrou trasou na Šumiac. Trvá približne dve hodiny. Na Kráľovu hoľu je možné vystúpiť aj na bicykli. K vysielaču vedie cesta, ktorá slúži pre obsluhu a údržbu vysielača. Z obce Šumiac je to po nej približne 12 kilometrov. V prvej polovici je to klasická štrková, lesná cesta a druhá polovica je stará asfaltová. V obci je možný prenájom elektrobicyklov, takže by to mal zvládnuť aj menej zdatný cyklista.

Výstup na Kráľovu Hoľu bol jednoznačne skvelým zážitkom. Hlavne v zimných mesiacoch je dôležité zváźiť svoje fyzické možnosti. Ak sa rozhodnete ísť, prispôsobte tomu svoju výstroj a oblečenie.

Názov: Kráľova hoľa

Lokalita: Nízke Tatry

Obtiažnosť: 3 / 5

Trvanie: 5 – 5.5 hod.

Parametre: 10.5km (vrátane spiatočnej cesty) / nastúpané 1000m

V ordinácii by ste ho teraz hľadali zbytočne, už niekoľko dní prechádza celým Slovenskom

FOTO GALÉRIA

Zdroj: Stanislav Kubiš, vobraze.sk