Stanove tipy na výlet – rozhľadňa na vrchu Karanč

Zemepisné súradnice : 48° 9′ 28.8″ N, 19° 47′ 20.4″ E

V tomto novom blogu vás budeme inšpirovať cestami a necestami nášho redakčného cestovateľa, amatérskeho športovca, zanieteného turistu a milovníka okolitej prírody Stanislava Kubiša. Okrem informácii a postrehov sa s našou redakciou vobraze.sk podelil aj s fotografiami z výletu.

Ako prvú lokalitu nám vybral najvyšší vrch Cerovej vrchoviny 728m vysoký Karanč a na ňom umiestnenú rozhľadňu. Na vrchol je možné vystúpiť viacerými cestami. Jednou z možností je žltá turistická značka, ktorá začína pri hraničnom priechode. Viacero trás na Karanč vedie aj z maďarskej strany. Východiskovým / koncovým bodom bola železničná stanica v Šiatorskej Bukovinke. Stanica a železničná trať sa v súčasnosti nepoužíva. Približne 100m vyššie je možnosť zaparkovať ( 4-5 áut ).

Výstup absolvoval po zelenej značke. Na tú sa dá napojiť približne po 500m za závorou. Nieje to dobre značné, ale treba sa držať v pravo (červená značka ide v ľavo) a po pár minútach je už vidieť rázcestie.

Od tohto miesta je to s orientáciou a značením trasy bez problémov. Až po vrchol trasa kopíruje štátnu hranicu. Prekvapivé bolo, že niektoré úseky boli dosť strmé.

Na vrchole sa nachádza vyhliadková veža vysoká 22m. Postavená bola v roku 1989 a v roku 2001 bola zrekonštruovaná. Jej predchodcom bola drevená veža z roku 1964. V dobrom počasí je dokonca možné spozorovať aj Vysoké Tatry.

Návrat sme absolvovali po červenej turistickej značke popri prameni svätej Margity, kde je možné doplniť zásoby vody. Najmä v letných mesiacoch sa to určite hodí.

Na záver pár ešte niekoľko dôležitých čísel :

Názov: Karanč

Lokalita: Cerová vrchovina

Obtiažnosť: 3 / 5

Trvanie: 4.5 – 5h

Parametre: 12.7km / nastúpané 620m

FOTO GALÉRIA

Zdroj: Stanislav Kubiš, vobraze.sk