Sysle na Muráni sa zobudili mimoriadne skoro. Premávať by tam mal vláčik

Na sysľovisku Biele vody pod Muránskym hradom to žije. Sysle sa tam na lúke začali prebúdzať skôr, ako inokedy. Prvé z nich tam videli už asi pred mesiacom. „Prebudili sa, už ich tu behá pomerne veľa,“ povedal pre vobraze.sk zoológ z OZ Živá planina Ervín Hapl, ktorý ich zachraňoval počas zatopenia lúky pred pár rokmi. Ako spomenul, na situáciu spred asi mesiaca si nespomína. Považuje to za zvláštnosť, lebo zem bola ešte zamrznutá, no tráva bola zelená.

Pri obci Muráň patrí syseľ pasienkový k najväčšej atrakcii, ktorú navštevujú rodiny s deťmi ako veľkú atrakciu. Najaktívnejšie sú počas slnečných dní. Ak bude počasie slnečné aj tento týždeň, podľa Ervína Hapla, sa budú prebúdzať ešte aj naďalej a ich počty by mali byť už pomerne slušné a presiahnuť by mali hranicu tísícky. Na lúke sú aj somáriky, včelie úle a náučné tabule.

Na Slovensku sú sysle chránené a bývajú viditeľné od marca do konca septembra. Minulý rok tam podľa informácií OZ Živá planina bola syslia sezóna výrazne kratšia. Koncom augusta už prevažná časť sysľov spala zimným spánkom. „Dostatočné množstvo potravy pomáha syslíkom nabrať hmotnosť potrebnú na prekonanie zimy. Keď túto hmotnosť dosiahnu, tak zaľahnú. Čím skôr tým lepšie, pretože tým skôr sa stratia z očí predátorov,“ informujú.

Obec sa v minulosti musela zaoberať možnosťami parkovania v tejto lokalite, nakoľko záujem verejnosti o návštevu sysľoviska bol veľmi veľký. Vzdialené je od obce vyše dva kilometre. Tamojšie parkovisko nepostačovalo a ľudia parkovali na ceste. Tam ale zúžili prejazd. Alternatívou bol podľa starostu obce Romana Goldschmidta drevosklad pri ihrisku. „Chceli od nás ale veľký nájom. Neviem, či by sme to zvládli. Mala by to riešiť Správa národného parku Muránska planina a v rámci plánu obnovy by mohlo byť vytvorené parkovisko pri ihrisku v Muráni,“ povedal pre vobraze.sk Goldschmidt. Ako poznamenal, v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na výletný vláčik, ktorý by potom z parkoviska vozil turistov na sysľovisko.

Zdroj: vobraze.sk