Na Teplom Vrchu sa objavili medúzky. Voda na kúpaliskách je takmer všade bez obmedzení + foto

Vo vodnej nádrži na Teplom vrchu, kde sú dve rekreačné zariadenia, je sezóna v plnom prúde. Voda opäť patrí k najteplejším na Slovensku, aktuálne má 26 stupňov Celzia. Objavili sa tam aj malé sladkovodné medúzky. Sú veľké asi ako eurová minca a v uplynulých rokoch patria k atrakcii pre návštevníkov. Našli sme ich na Drieňku, i na protiľahlej väčšej pláži na Ormete. Podľa slov starostky obce Teplý vrch Jany Janšovej, voda je vynikajúca, čoho dôkazom sú práve aj medzúzky. Na Drieňku tento rok obec prebrala reštauračnú časť bývalého školiaceho strediska. „Nájomník nám dal výpoveď, tak prevádzku prevzala obec. Prerobili sme terasu, bar a vznikli tu aj nové pracovné miesta. V letnej sezóne tu máme aj niekoľko brigádnikov,“ povedala Janšová.

Okrem obecného zariadenia Drieňok s menšou plážou je návštevníkom vodnej nádrže k dispozícii aj dlhoročné stredisko Ormet. V obidvoch zariadeniach boli mierne zvýšené ceny vstupného. Ormet má väčšiu pláž, kempingové priestory, vodné bicykle či tobogán. Podľa Romana Oštroma, jedného z majiteľov zariadenia, sú veľmi radi, že výška vodnej hladiny je dostatočná na pohodlný vstup do nádrže. Pred sezónou podľa neho investovali do opráv zariadenia, bufetu či osvetlenia.

K dispozícii majú aj ubytovanie s pekným výhľadom na vodu. „Tento rok sme upravili a orezali mnoho stromov, aby bol výhľad na vodnú hladinu lepší ako vlani. Upravili sme aj samotnú pláž kamienkami,“ povedal a dodal, že obľúbenou atrakciou medzi ľuďmi sa stala dvojitá hojdačka s výhľadom na západ slnka. „Snažíme sa zlepšovať a modernizovať podmienky v našom zariadení. Po sezóne v tom mienime pokračovať,“ avizuje Oštrom.

Na kvalitu vody v bazénoch, vodných nádržiach i hygienu zariadení v okresoch Rimavská Sobota a Revúca dohliada Regionálny úrad verejného zdravotníctva v R. Sobote. Ako pre vobraze.sk priblížila vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ Denisa Čonková, podľa posledných výsledkov je voda vyhovujúca vo všetkých bazénoch. Čo sa týka vodných nádrží, tak na Teplom Vrchu v Ormete aj na Drieňku sú vyhovujúce výsledky vody. Na Kurinci bolo okolie plážovej časti označené, že sa neodporúča kúpať deťom, tehotným ženám i osobám s oslabenou imunitou. Podľa Čonkovej nariadili prevádzkovateľovi vykonať opatrenia na základe výsledkov vody z 29. júna, kedy boli zvýšené hodnoty chlorofilu A a cyanobaktérií. V okolí plážovej časti má byť o tom oznam. Čonková vysvetlila, že samotný chlorofil A nemá až taký dopad na zdravie a v prípade cyanobaktérí bola zaznamenaná zvýšená hodnota, no medzná hodnota prekročená nebola. „Tento týždeň sme boli na kontrole. Po vizuálnej stránke voda už vyzerala byť v poriadku. Uvidíme, či sa zlepšia hodnoty aj laboratórne,“ dodala.

Zdroj: vobraze.sk