Na Teplom Vrchu majú exotickú atrakciu aj toto leto

Sladkovodná medúzka vo vodnej nádrži minulý rok

Vysoké teploty, čistá voda vo vodnej nádrži opäť prispeli k tomu, že na Teplom Vrchu sa objavili medúzky. Sú biele, sladkovodné a veľké asi ako eurová minca. Stali sa prírodnou atrakciou vodnej nádrže. Ak pre vobraze.sk priblížila starostka obce Jana Janšová, spozorovali ich asi pred týždňom, keď bolo najteplejšie. Teploty vzduchu smerovali k štyridsiatkam a voda vo vodnej nádrži mala okolo 29 stupňov Celzia. „Občas bolo medúzky vidieť aj u nás pri Drieňku, postrehli sme ich tam. Ľudia sa tam chodia osviežiť,“ povedala starostka obce, ktorá patrí medzi letné strediská s najteplejšou vodou na Slovensku. Medúzky videli aj na väčšom stredisku Ormet, na druhej strane vodnej nádrže.

Na Teplom Vrchu sú sladkovodné medúzky asi štvrtý rok a ich pôvodná krajina je Ázia. Ich vajíčka sa môžu prenášať aj vzduchom, vtákmi. Objavujú sa pri vyššej teplote vody, približne 27 stupňov Celzia a viac. Podľa informácií Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v R. Sobote sladkovodné medúzky nemajú nepriaznivý dopad na zdravie ľudí. 

V súvislosti s vysokými teplotami podľa starostky upravili aj prácu zamestnancov obce. „Ľudia chodili do práce len skoro ráno a podvečer, keď už nie je tak horúco,“ povedala Janšová s tým, že pokračujú v rovnakom režime aj naďalej. Pracovníci polievajú aspoň gaštany, kvety či verejnú zeleň. Dobrovoľní hasiči zásobujú ľudí úžitkovou vodou na polievanie. Takéto vysoké teploty minulý rok v obci neboli. „Boli však už také roky, keď sme tu takto teplo,“ zdôraznila starostka.

Medúzky na Teplom Vrchu už nájdete ťažko. Pritiahli však množstvo turistov

Zdroj: vobraze.sk