Stomatologička Soňa Kocúrová (33), ktorá patrí v ambulantnej sfére medzi najmladších zubárov v Rimavskom okrese, má pritom skúsenosti z viacerých miest. Pochádza z Lučenca, pracovala v Rožňave, Košiciach, Žiline. V okrese R. Sobota začínala v Hnúšti a potom v Klenovci, kde ešte aj pôsobí. Ako tvrdí, skúsenosti zbiera neustále, aby vedela odstraňovať nedostatky v ich odbore. „Vždy som k nám ťahala to dobré, aby to zlepšilo veci, čo u nás nefungovali. Všade sú chyby, treba si vedieť zobrať to dobré. Všade funguje niečo lepšie, iné horšie,“ priblížila pre vobraze.sk stomatologička. Ako spomenula, na Slovensku máme napríklad lepšiu zdravotnú dostupnosť, či ekonomické krytie.
Medzi nedostatky v Rimavskej Sobote zaradila napríklad chýbajúcu centrálnu pohotovosť zubných lekárov. Prišla teda s návrhom, aby bola pohotovosť zriadená na Športovej ulici v bývalom zubnom stredisku. Prevádzkuje ju od začiatku júna.
Vo viacerých štátoch je podľa Kocúrovej oveľa väčšie doplácanie za úkony, ako na Slovensku a tam si ľudia premyslia, či ich zub naozaj bolí. Hlavne na západe je dobre podchytená primárna prevencia a zubný lekár odhalí problém pri klinickom vyšetrení, keď ešte nie je rozsah poškodenia v rozsahu, že by bol bolestivý.
Spomenula, že ako zubná lekárka pôsobila koncom minulého roka na Seychelách. „Je to krásna krajina, úžasní ľudia, raj na zemi, ale nie pre mňa, ja potrebujem každý deň nový impulz. Je tam ale len úplný základ stomatológie,“ povedala s tým, že je občas dobré vidieť, ako to funguje aj v iných krajinách. Dôležité je podľa nej robiť selekciu pacientov. „Kto je akútny, treba mu pomôcť od bolesti. To bolo aj na Seychelách. Dopoludnia sa robili akútne prípady, popoludní objednaní pacienti, tam už ale nikto neprišiel, lebo keď pacientovi uľavíte od bolesti, tak už nepríde. Až keď ho to znovu bude bolieť,“ priblížila Kocúrová, ktorá sa v júni po prvýkrát stala súčasťou predsedníctva Oblastnej komory zubných lekárov pre okresy Rimavská Sobota a Revúca. Je delegátkou a pomocníčkou doktora Michala Juršíka.
Práca stomatológa je podľa nej náročná a zodpovedná, nedá sa robiť non-stop a preto treba vedieť vypnúť. „Nie každý deň je jednoduchý. Niekedy ráno vyše hodiny pílime mostík, takže je tam potrebná fyzická zdatnosť. Je to aj psychicky náročná práca. Treba vedieť komunikovať s pacientami, ktorí majú bolesti“ hovorí a priznáva, že prvý rok mala problém odosobniť sa od tejto práce a niekedy bolesť prežívala s ľuďmi a chcela zachraňovať každý zub. Robí aj operačné zákroky.
Soňa Kocúrová má päťročnú prax, v Rimavskej Sobote pôsobí vyše rok. Kvôli pacientom sa naučila aj po maďarsky. Ako tvrdí, na prvé miesto radí prácu, rada však aj cestuje. „Na ďalekých cestách som vždy robila najlepšie rozhodnutia. Učím sa, čítam, od kedy veľa pracujem, začala som veľa cvičiť,“ podotkla. V rodine nemá lekárov. „Jediný doktor v mojom okolí bol bývalý priateľ – zubár, ktorý mi raz povedal, že by zo mňa bola dobrá lekárka a to bolo u mňa to vzplanutie pre medicínu,“ spomenula.
V R. Sobote si zriaďuje na Cukrovarskej ulici ordináciu. Okrem zubného lekárstva vyštudovala aj dentoalveolárnu chirurgiu. Prebrala obvod po zubárke Eve Remeňovej a Františkovi Šesátkovi. Štvrtý obvod si podľa jej slov buduje vlastný. Dôležitá je podľa nej prevencia a informovanosť pacientov, aby po roku boli zaškolení. Podotkla, že mnohé deti majú zanedbanú zubnú starostlivosť, chodia preto do škôl, komunitných centier. „Učíme ich, že čistý zub sa nepokazí a toto keď pochopí pacient, tak sa ocitne v ambulancii dvakrát do roka, lebo bude sanovaný a má za sebou primárnu prevenciu s vysvetlením, aký zákrok som robila, prečo vznikol zubný kaz a ako sa tomu vystríhať. Plomba nie je adekvátna náhrada za zdravý zub,“ vysvetľuje. Upozorňuje, že deti nemajú motoriku na samostatné čistenie zubov, treba vysvetľovať učiteľkám, rodičom. Ako avizuje, v budúcnosti bude veľa práce s pacientmi, ako aj v budove na zubnej pohotovosti.
Zdroj: vobraze.sk