Skýpala velí družstvu na poltárskej hasičskej stanici. Na svadbách zastáva funkciu starejšieho

Pavel Skýpala z Hrnčiarskych Zalužian je veliteľom družstva na Hasičskej stanici v Poltári. Odmalička bolo jeho snom stať sa príslušníkom Hasičského a záchranného zboru. Celý svoj život prejavoval kladný vzťah k folklóru, ale aj divadlu, čo ho postupne priviedlo k vykonávaniu úlohy starejšieho na svadbách. „Prácu hasiča neberiem ako povolanie, ale poslanie a rovnako tak vnímam aj funkciu starejšieho,“ povedal pre vobraze.sk Pavel Skýpala (37), rodák zo Slanej Lehoty. S rodinou žije už 12,5 roka v spomínaných Hrnčiarskych Zalužanoch.

Pred nástupom do zboru pracoval v oblasti stavebnín. Hasičskú uniformu si oblieka osemnásť rokov. „Každý mladý chlapec túži byť hasičom a mne sa to splnilo,“ skonštatoval Skýpala. Predtým, než sa stal veliteľom družstva, zastával rôzne funkcie. Má pod sebou skupinu zostavenú zo šiestich členov, ktorým velí pri zásahoch. Na práci hasiča ho najviac zaujalo to, že pomáha druhým ľuďom, a to nezávisle na tom, či ide o záchranu života, alebo majetku. „Keď ideme niekde, kde sa niekomu niečo stalo, som rád, že sme my tí, ktorí dokážu tomu človeku pomôcť,“ hovorí Pavel Skýpala.

Sú však aj chvíle, keď, bohužiaľ, nedokážu ľudský život zachrániť. Podľa slov Skýpalu takéto udalosti vedia človeka značne poznačiť. „Najhoršie je, že nikdy nevieme, do čoho ideme, či sú tam naši príbuzní, alebo nie sú. Človek ide stále naplno a aj v tom adrenalíne musí svoju prácu vykonať najlepšie ako vie,“ priblížil. Pavel je zároveň členom Dobrovoľného hasičského zboru v H. Zalužanoch.

Práca hasiča ho napĺňa, ale našiel si popri nej záľubu v úplne inej oblasti. Štyri roky zastáva na svadbách funkciu starejšieho. V minulosti pôsobil v poltárskom ochotníckom divadle, v ktorom hral rôzne postavy. Divadlo mu samo osebe zaberalo veľa voľného času, preto sa rozhodol ukončiť pôsobenie v ňom. „Potom ma oslovila manželkina kolegyňa, či by som si nechcel vyskúšať úlohu starejšieho, a tak som to skúsil. Keď ma niekto odvtedy osloví, rád prídem,“ hovorí Pavel Skýpala.

Program mu pomohol zostaviť jeho známy Roman Malatinec, ktorý tiež robí starejšieho. „Dal mi nejakú inštruktáž. Ja sa to snažím robiť tak, ako to bolo niekedy, teda aj s odobierkou z jednej i druhej strany,“ ozrejmil. Úlohou starejšieho počas svadby je hlavne usmerňovať hostí, oznamovať im, čo bude nasledovať, ale celkovo pomôcť mladomanželom s organizáciou večera. Za rok v priemere navštívi Skýpala okolo desať svadieb. „Neberiem to tak, že musím byť preč každý víkend, skôr to robím pre známych, ale aj keď ma osloví niekto druhý, som rád, že mu môžem spríjemniť svadobný deň,“ doplnil.

Jeho vzťah k folklóru sa prejavoval už v mladšom veku. Navštevoval FS Kokavan v Kokave nad Rimavicou. Cudzie mu nie sú ani hudobné nástroje. Osem rokov hrával Pavel Skýpala na husliach a dnes si príležitostne zahrá na heligónke. K folklóru vedie aj svoje dve dcéry, ktoré navštevujú FS Poltárica v Poltári. Vo voľnom čase sa snaží najviac venovať rodine, ale aj poľovníctvu, ktoré sa stalo jeho záľubou.

Zdroj: Dominika Husárová, foto: album P. Skýpalu