Má viacero vášní. Medzi najväčšie patrí kultúra. Štefan Baláž oslavuje jubileum

Štefan Baláž
Predseda Ov SZPB Štefan Baláž v príhovore pri kladení vencov pri pamätníku Červenej armády. Foto: Michal Lichanec

Tanec, volejbal a politika patria k jeho vášňam. Tou najväčšou bol rozvoj kultúry približne od 70-tych rokov a má na ňu aj najlepšie spomienky. Venoval sa jej takmer 30 rokov a stál už pri zrode súčasnej budovy Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote. Štefan Baláž oslavuje dnes 80 rokov.

„Kultúra je moja srdcová záležitosť. Odmalička ma k tomu rodičia viedli a mal som ku kultúre blízko. Ako riaditeľ som sa snažil zabezpečiť dostavbu kultúrneho domu a ako právnik dodržiavať hlavne aj právnu stránku. Podarilo sa a v roku 1986 bol otvorený reprezentatívny kultúrny stánok,“ povedal pre vobraze.sk Štefan Baláž.

Podľa jeho slov sa o výstavbu kultúrneho domu postaralo mesto spolu s okresným úradom. Predtým sídlili v Dome osvety, no vtedajšiemu rozmachu kultúry a aktivít už vtedy priestory nevyhovovali. „Existoval už FS Rimavan, ženský spevácky zbor, dychová hudba,“ naznačil Baláž, ktorý patrí medzi zakladateľov folklórneho súboru Rimavan. „Ešte som v ňom aj aktívne účinkoval a potom som päť-šesť rokov robil organizačného vedúceho. Keď som prestal tancovať, tak som sa stal umeleckým šéfom,“ hovorí Baláž, podľa ktorého boli v tom období vynikajúce podmienky na rozvoj aktivít a doplnené boli rady aj pracovníkov.

„Podarilo sa mi vytvoriť naozaj dobrý kolektív po každej stránke a začali sme rozvíjať kultúru pre všetkých občanov Rimavskej Soboty bez rozdielu národnosti. Chodil sem celý rad hosťujúcich súborov, hlavne z populárnej a aj vážnej hudby. Mali sme rôzne iné aktivity, kurzové činnosti,“ poznamenal Baláž, ktorý je stále čestným umeleckým vedúcim FS Rimavan. Bol nielen tanečníkom, ale i spevákom. Súbor v krátkom čase získal vysokú umeleckú úroveň a stal sa známym nielen v Československu, ale aj v zahraničí.

Štefan Baláž - Rimavan
Štefan Baláž a FS Rimavan

Ženskému volejbalu sa venuje 50 rokov

Počiatky založenia ženského volejbalového klubu v R. Sobote siahajú do roku 1969. Myšlienka vznikla ešte rok predtým v Tatrách na Rysoch, keď vyhrali volejbalový turnaj a o rok sa na podnet hráčok prihlásili do súťaže. „Prišli za mnou, že by sa chceli prihlásiť. Nemal, kto vtedy trénovať, tak ma na to nahovorili dievčatá. Robilo sa to zdarma, peniaze nikdy neboli v športových kruhoch. Urobil som si druhú najvyššiu výkonnostnú kvalifikáciu. Ostalo mi to na 50 rokov. Nemyslel som, že to bude tak nadlho,“ povedal Štefan Baláž. Postupne vytvárali kategórie žiačok, dorasteniek, prípravku. „Nerobil som to sám. Obklopil som sa ľuďmi, ktorí boli jednak učitelia alebo hrávali volejbal. Začali sme celkom slušne, trikrát sme bojovali o postup do extraligy, ani raz sa nám nepodarilo. Druhú najvyššiu súťaž sme hrávali,“ povedal Baláž, ktorého dcéra rovnako hrávala volejbal a bola mu tak motiváciou.

Ako podotkol, posledné roky sa nehralo kvôli pandémii a v súčasnosti ostalo už len dosť málo hráčok. V prebiehajúcej sezóne nemá VK Slovan Rimavská Sobota tím v žiadnej súťaži. Baláž spomenul, že je z toho sklamaný, no podľa neho upadá aj viacero iných športov, a to nielen na Slovensku. „Pokiaľ som vedel, snažil som sa dať zo seba maximum,“ podotkol.

Ako učiteľovi tanca mu prešlo cez ruky 20 tisíc mladých ľudí

Popri svojich aktivitách tancoval ako folklorista, no aktívne sa venoval aj spoločenským tancom.

Štefan Baláž ako učiteľ tanečnej odučil cez 20 tisíc mladých ľudí. Foto: Jozef Tokár

„Ešte v Bratislave ma nahovoril spolužiak, aby sme išli pozrieť klub spoločenských tancov, stalo sa mi to osudným. Začal som tam tancovať, pokračoval som v Rimavskej Sobote až som si spravil 4-ročnú školu učiteľa tanca a učil som spoločenské tance žiakov končiacich základnú školu,“ pripomenul oslávenec Baláž, podľa ktorého odučil cez 20 tisíc mladých ľudí. Učil pritom v Ožďanoch, Hrachove, Tisovci, Klenovci, ale hlavne v Rimavskej Sobote. Tancovanie zanechal pred štyrmi rokmi, keď mu zomrela manželka. „Nemal som motiváciu, ani inšpiráciu,“ skonštatoval.

K významnému jubileu by si najviac želal zdravie

K jubileu by si najviac želal zdravie. „Keď má človek zdravie, má všetko prakticky. O ostatné veci sa už človek vie postarať,“ zdôraznil Baláž, ktorý je dlhoročným poslancom rimavskosobotského mestského zastupiteľstva. V súčasnosti je najstarším zástupcom občanov.

„Snažím sa vytvárať čo najlepšie podmienky v prospech všetkých občanov Rimavskej Soboty. Ďalej však už pravdepodobne kandidovať nebudem. Je potrebné dať šancu mladým,“ hovorí Baláž a dodáva, že komunálna politika ho vždy napĺňala. „Vždy som mal snahu, pokiaľ som vedel v niečom pomôcť. Môj záber bol hlavne v kultúre. Tam som sa snažil urobiť maximum aktivít, ktoré sa nám aj podarili rozbehnúť s kolektívom spolupracovníkov. Sám by som nič nedokázal, ale mal som dobrý kolektív. Bol veľmi aktívny a snažili sme sa vyjsť všetkým generáciám v ústrety. To bolo moje krédo,“ zdôraznil.

Približne 25 rokov sa angažuje v základnej organizácii Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB). „Mnohí z mojej rodiny boli priami účastníci odboja. Keď zomrel Pavel Brndiar, tak som sa stal aj členom pléna predsedníctva Ústrednej rady SZPB. Aj tam sa snažím byť nápomocný,“ skonštatoval. Ako relax vníma prácu v záhradke. Venuje sa jednej v Šiatorskej Bukovinke, odkiaľ pochádza. Navštevuje však aj Vinice pri R. Sobote. „Ja už iné aktivity veľmi nevyvíjam, záhradka je také moje malé potešenie a relax. Človek sa v každom veku musí hýbať, lebo to je základ a udržiavať si kondíciu a zdravie,“ uzavrel.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Štefana Baláža, Jozef Tokár, FS Rimavan, GMOS

V R. Sobote koncertovali zaujímaví interpreti. Bol medzi nimi aj Karol Duchoň