Učiteľka Beňová z Rim.Soboty sa chce plnohodnotne venovať trénerstvu moderného tanca. V školstve plánuje skončiť

Erika Beňová z Rimavskej Soboty je s tancom spätá od útleho veku. V súčasnosti pár rokov vedie deti v tanečnej formácii Čisté duše. Tie sa čoraz viac dostávajú do povedomia nie len v domácich končinách, ale aj v zahraničí, kde sa úspešne  umiestňujú v súťažiach. Aktuálne na European Finals v meste Siofók v Maďarsku získali tento týždeň druhé miesto v kategórii Showtime Dance. Svojho veľkého sna o  tanečnej škole vo svojich priestoroch sa učiteľka a trénerka v jednom stále nevzdáva. Ako pre vobraze.sk ďalej Erika Beňová (26) uviedla, v školstve od septembra hodlá končiť a bude sa plnohodnotne venovať trénerstvu moderného tanca. Pôsobí v MŠ Rybárska.

S tancom sa stretla už na základnej škole, kde navštevovala tanečný krúžok už od svojich šiestich rokov. Že sa mu chce v budúcnosti vážne venovať, pochopila ako stredoškoláčka, keď dostala možnosť vyučovať moderný tanec v CVČ Relax v R. Sobote. Tu pôsobila niekoľko rokov. Čisté Duše vznikli následne po presune tanečného krúžku a pôsobení v mestskom kultúrnom stredisku. Čisté duše vystihujú práve jej členov, nedotknuté detské duše. Momentálne ich je 56.

Čisté duše z Rimavskej Soboty sú podľa ich trénerky Eriky bytosti, ktoré svoju dušu vkladajú do tanca, ktorý tak milujú a ktorým tak žijú. Okrem toho, že zasvätila život modernému tancu a svoje skúsenosti odovzdáva mladej generácii, už niekoľko rokov je aj učiteľkou v materskej škole. Ako sama hovorí, obidve oblasti sú náročné a treba tam kus zodpovednosti za svojich zverencov, ale aj lásky a empatie. ,,Učiteľstvo je samo o sebe náročné, nakoľko práca s deťmi vyžaduje mnoho energie a trpezlivosti. Za svojich päť rokov praxe, ako učiteľka v materskej škole som zistila, že to môže byť náročné, no zároveň krásne, keď to človek robí s láskou. Byť trénerom je taktiež veľmi ťažká vec, všetko záleží, ako to človek vníma, čo chce dosiahnuť, kde sú jeho ciele v živote. Pokiaľ sa tomu chce venovať, veľmi dôležitá vec je disciplína, vytrvalosť a chcieť bojovať. Porovnať to neviem, nakoľko obidve veci sú náročné, ale s láskou k svojim profesiám môžem povedať, že práca s deťmi je jedným z najkrajších povolaní,“ ozrejmila Beňová.

Erika Beňová na Dňoch mesta Rimavská Sobota s moderátorom Cyrilom Žolnírom

„Keby som sa nevenovala trénerstvu a učiteľstvu, určite by som si vybrala herectvo, to tiež patrilo medzi moje sny..,“ dodala. Jej celoživotným snom je však otvoriť si vlastnú tanečnú školu so svojimi priestormi. ,,Uvidím, čo mi život ešte prinesie, no je to veľmi intenzívna myšlienka v mojej hlave. Zatiaľ to nechávam otvorené,“ povedala Beňová, ktorá pracuje na tom, aby si naplnila svoj sen. Keďže momentálne má stále dve povolania, čo je časovo, aj psychicky dosť vyčerpávajúce, najväčšou oporou je jej partner, ktorý podniká v stavebníctve. ,,Som nesmierne vďačná, že mám takéhoto človeka v mojom živote. O svojich snoch sa mu intenzívne zdôverujem, vie o všetkých mojich plánoch a víziách do budúcnosti a veľmi ma v tom podporuje,“ prezradila. Doplnila ešte, že veľmi radi relaxujú v prírode na rybách. ,,Je to jedna z činností, ktorú milujem. V zime sa venujem snowboardovaniu, kde viem pustiť svoje myšlienky a užívam si zimnú krajinu a samozrejme tanec je pre mňa úplný relax,“ hovorí Beňová, ktorá sa drží motta, že najväčšia chyba, ktorú môžete v živote urobiť, je stále mať strach, že nejakú urobíte.

Tanečný súbor Čisté duše tvoria mini, kadeti a juniori. Nových členov budú prijímať po talentových skúškach, ktoré sa budú konať 28.júna, po nich sa ich súčasný počet zmení. V súbore sa zameriavajú najmä na štýly ako hip hop a street dance a momentálne trénujú v telocvični špeciálnej školy. Za svoju trojročnú existenciu sa môžu pochváliť nejedným úspechom na domácej, či zahraničnej pôde.

,,Momentálnym vyvrcholením súťaží bola účasť na európskom finále v maďarskom meste Siofók, kde si vybojovali krásne druhé miesto. Strieborné umiestnenie tu získali v kategórii Showtime Dance, duo pod názvom Malí bojovníci, ktoré tvoria Kiara Lesková a Dorothy Hazírová. Ich medailová choreografia sa volala Little Warriors. Pre Eriku Beňovú sú všetky spomínané úspechy jedinečné a patria ,,Čistým dušiam“ ako celku, pretože sú v jej ponímaní originálni, no zároveň tímoví hráči.

Zdroj: vobraze.sk, Petra Kišová, foto:archív Erika Beňová