Bývalý tanečník Tomáš Baka: Pacienti ho spoznávajú, uhádol víťaza Let’s Dance

Vymenil tanečný parket za operačnú sál. Tomáš Baka z Rimavskej Soboty sa niekoľko rokov profesionálne venoval tancu. Keď pred dvoma rokmi začal pracovať v tunajšej nemocnici ako lekár a na tanec už nezostal čas navyše, kariéru tanečníka zavesil na klinec. Svoju prácu lekára považuje za poslanie.

K tancu ho priviedla mama
Tancu sa venoval od svojich siedmich rokov. Dostal sa k nemu náhodne. „Moja mamina videla v novinách, že začína tanečný kurz v Rimavskej Sobote, tak ma tam prihlásila, spomína na začiatky Tomáš. Prvé roky tancoval len disko tance v kolektíve. Súťažiť začal ako 9-ročný. Keďže v Rimavskej Sobote ešte nefungoval tanečný klub, spočiatku súťažil za TK Sambed Rožňava. Z Rožňavy pochádzal aj jeho tréner. „Neskôr však otvorili klub aj v Rimavskej Sobote, a tak sme začali súťažiť za domáci klub,“ hovorí. Vášeň k tancovaniu zdedil po mamine, ktorá veľmi rada tancovala. Venovala sa však ľudovým tancom, keďže v našom okolí pôsobili skôr folklórne súbory.

Ako u každého začínajúce športovca, aj u Tomáša boli začiatky náročné. Popasovať sa musel najmä s trémou. „Jednu vec som si ale na sebe všimol, akonáhle začala hrať hudba, nevedel som sa ovládnuť a chcel som sa vytancovať z kože,“ rozpráva Tomáš, ktorý sa v začiatkoch dosť ťažko vyrovnával aj s tým, keď sa v súťaži nezadarilo tak, ako si to predstavoval.

S Orsolyou tancoval 10 rokov
Najdlhšie, 10 rokov, tvoril tanečný pár s partnerkou Orsolyou Farkasovou. Spoznali sa v jednom tanečnom klube, kde obaja trénovali. „Moja bývalá partnerka musela zanechať tancovanie pre zdravotné problémy a Orsolya zasa prerástla svojho bývalého partnera. Tak mi môj tréner nevrhol, či by som to s ňou neskúsil, že by mohla byť pre mňa dobrou partnerkou a mohli by sme napredovať,“ spomína.

Tomáš Baka s tanečnou partnerkou Orsolyou Farkasovou

Tomáš sa s partnerkou venovali štandardným aj latinsko-americkým tancom, no keď ho vzali v roku 2014 na vysokú školu do Ostravy, prešli len na latinsko-americké tance. Za tie roky zaznamenali mnoho úspechov. Za najväčší považuje titul majstrov Slovenska v kategórii mládež z roku 2014, majstrami Slovenska sa stali aj v kategórii do 21 rokov a v roku 2020 v kategórii dospelých. Vyhrali tiež Univerzitné majstrovstvá Európy a dostali sa do semifinále na svetových hrách v čínskom Chengu. Ako Tomáš prezradil, počas kariéry nemal konkrétny tanečný vzor, no rád si pozrel mnohých skvelých tanečníkov a od každého si vzal to, čo sa mu na ňom najviac páčilo a čo si vedel osvojiť.

Pacienti ho poznávajú
Tomáš sa prestal venovať tancu pred dvoma rokmi, poslednú súťaž absolvoval práve na republikovom šampionáte, kde získal titul majstra Slovenska. Po nich nastúpil v septembri do rimavskosobotskej nemocnice, kde pracuje ako chirurg. Nejaký čas sa popri práci ešte venoval tancu, no postupne zistil, že popri medicíne sa tancu nedokáže venovať na profesionálnej úrovni. „Možno v tom zohrala úlohu aj pandémia koronavírusu, lebo celé zdravotníctvo sa muselo preorganizovať. Momentálne máme dosť veľa akútnych operácií a tiež veľa slúžime. Tak som si povedal, že je lepšie skončiť na vrchole. Pravdupovediac, bol by som sklamaný, ak by neprichádzali rovnaké výsledky, aké sme dosahovali, poprípade, ak by boli horšie,“ vysvetľuje pre vobraze.sk mladý lekár. Ako vraví, mnoho vecí, ktoré sa naučil pri tanci, vie zúžitkovať aj ako lekár. Ide hlavne o precíznosť, vytrvalosť a bojovnosť, bez ktorých by si len ťažko trúfol na také náročné povolanie. V rimavskosobotskej nemocnici pracuje na chirurgickom oddelení.

Tomáš Baka (vľavo) s kolegami. Pracuje v nemocnici ako chirurg

Spomína aj na svoje začiatky. „Boli samozrejme náročné, ale keď človek chce a veľmi sa snaží, tak sa do toho dostane veľmi rýchlo. Aj nadriadení mi vychádzajú v ústrety, čiže ma nechajú operovať, a snažia sa mi pomáhať,“ vraví. Dodáva, že po vysokej škole, ktorú ukončil v roku 2020, dostal ponuky na prácu aj v iných mestách. „Od začiatku som sa však chcel vrátiť do Rimavskej Soboty, lebo tu mám svoju rodinu a známych.“

V rodine je prvým, kto sa stal lekárom, nikto z rodiny sa tomuto povolaniu nevenuje. „Zvolil som si ho predovšetkým preto, lebo ma baví práca s ľuďmi a vždy som chcel ľuďom pomáhať,“ ozrejmuje. Do nemocnice nastúpil, keď mal 24 rokov, no ako hovorí, pre niektorých pacientov bol nezvyk, keď videli takého mladého lekára. Dokonca ho niektorí pacienti aj spoznávajú, no nájdu sa aj takí, ktorí si myslia, že tanečníkom je jeho brat. Tomáš prezradil, že aj keď kariéru tanečníka zavesil na klinec, možno ho ešte uvidíme ako rozhodcu.  

Vedel, že vyhrá Koleník
Tanec síce zavesil na klinec, no zápolenie tanečníkov si rád pozrie aspoň ako divák. Na Markíze si nenechal ujsť poslednú sériu šou Let’s Dance. Okrem tanečných výkonov bol zvedavý aj na profesionálnych tanečníkov, s ktorými sa ešte donedávna stretával na súťažiach. Síce nemal favorita a nikomu špeciálne nefandil, ale už od začiatku vedel, kto súťaž vyhrá. „Na základe technickej kvality bolo od začiatku zrejmé, že súťaž vyhrá Ján Koleník,“ uzavrel Tomáš, ktorý si vo vzácnom voľnom čase rád chodí s otcom zapoľovať, odreaguje sa aj jazdou na motorke.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Tomáša Baku

Tanečníčka Orsolya Farkasová: Tanec ma naučil byť vytrvalou a nevzdávať sa