Sestry Kisbenedekové z R. Soboty si profesionálne odtancovali niekoľko rokov. Teraz podporujú svojich rovesníkov v televízii

Henrieta a Regina Kisbenedeková z Rimavskej Soboty

Henrieta a Regina Kisbenedeková z Rimavskej Soboty sa tancovaniu venovali niekoľko rokov. Na profesionálnej úrovni ako jediné z rodiny. V tancovaní ich viedol Július Schvarcz, ktorého rukami prešli tisícky mladých ľudí v Rožňavskom, Revúckom a Rimavskosobotskom okrese. Obidve hájili farby TK IMPULZ pri OZ Sorima v Rim. Sobote a na obdobie v tanečných topánkach majú pekné spomienky. Sestry teraz žijú v Bratislave a tancovaniu sa profesionálne už nevenujú. Veľmi rady si však v televízii pozrú tanečnú šou Let’s Dance, kde majú svojich priateľov z aktívnych čias.

„Tancovať som začala od sestrinho venčeka. Vtedy sa mi to zapáčilo. Mala som šesť rokov, a začínali sme naraz a pri tanci sme ostali pár rokov,“ povedala pre vobraze.sk 25-ročná Regina Kisbenedeková, ktorá tancovala dlhšie a dostala sa na vyššiu úroveň. Jej tanečným partnerom bol Tomáš Baka, s ktorým odtancovali viaceré majstrovstvá a v dvanástich rokoch sa stali vicemajstri Slovenska v latinskoamerických tancoch. Slovenský zväz tanečného športu ich na základe toho zaradil do štátnej reprezentácie v tanečnom športe. „Najvýraznejšie úspechy boli s Tomášom. Potom som tancovala s Ladislavom Feldsamom z Lučenca. Bolo to ešte stále súťažne, ale už nie na takých priečkach,“ hovorí Regina, ktorú, žiaľ, neobišli športové zranenia. Dnes sa venuje diplomovej práci na vysokej škole ekonomiky a manažmentu.

Sestry Kisbenedekové v začiatkoch tancovania. Henrieta vpredu v modrých šatách, Regina za ňou v zebrovanej sukni

V súťažnej kariére mala Regina možnosť spoznať jednu z najatraktívnejších tanečníčok v prebiehajúcej sérii Let’s Dance Dominiku Roškovú. Tá je v nej partnerkou Adama Bardyho. „V jednej kategórii sme boli s Eliškou Lenčešovou, ktorá teraz tancuje s Attilom Véghom. Začínali sme spolu,“ spomenula a dodala, že tancovanie jej chýba a možno by sa k nemu aj rada vrátila. Podľa jej slov občas robievala stredoškolákom tanečné choreografie na stužkovú, či učila mladomanželov. „Aspoň tak som sa k tomu vedela dostať,“ dodala Regina.

V nižšej súťažnej kategórii tancovala na základnej a strednej škole teraz 32-ročná Henrieta. Odtancovala šesť rokov a v súčasnosti sa venuje právu v oblasti stavebníctva. „Ako som sa dostala na vysokú školu, tak som sa viac zameriavala na štúdium a pracovné brigády,“ povedala a dodala, že viac sa jej páčili latinskoamerické tance, no bolo v nich vtedy ťažké nájsť vhodného partnera. Ako dodala, od školy z profesionálneho tancovania vypadla. „Teraz aj keď pozerám súťaže v televízii, tak trošku smútim,“ povedala s úsmevom. Počas tancovania sa viac stretávala s Dominikou Roškovou. „Je dobré vidieť tanečníkov, ktorí sa tomu ďalej venovali. Vyzerá to celkom fajn. Boli sme na spoločnej súťaži aj s Jánom Koleníkom. Vtedy sme ho poznali ešte ako herca. Nečudujem sa, že mu to teraz v telke ide,“ povedala Henrieta. Veľa času na koníčky jej neostáva a je rada, keď sa jej podarí prísť občas na víkend do Rimavskej Soboty.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Henrieta a Regina Kisbenedeková

V R. Sobote Schvarcz vychoval tisícky tanečníkov. Jeho zverenci sa presadili aj na medzinárodnom fóre