Rontouka o ovčiarskych tradíciách i Jánošíkovi. Organizátorov preverilo počasie

Posledný júnový víkend patril 44. Gemersko-malohontským folklórnom slávnostiam Klenovská rontouka. Tento rok sa počasie s organizátormi, hosťami, ale aj divákmi veľmi vyhralo. Slnečné lúče v piatok podvečer vystriedali mračná, ktoré donútili presunúť hlavný program z námestia do vnútra kultúrneho domu. Jeho hlavnou témou boli ovčiarske tradície. Počas dňa sa prezentovalo množstvo vzácnych ľudí ako gubár Ján Fotta, bača Pavol Kvietok a tiež rezbár Milan Stieranka.

Večerné predstavenie sa nieslo v znamení úcty k pastierom a valachom v programe zo Spiša – Vážení a zatratení. Viac o programe hovoria aj tieto slová: „Viac ako dianie v dedine či meste poznali lúky, háje, studničky a napájadlá. Poznanie o chove, liečení ľudí i zvierat, svojbytnú kultúru, rituály a jedinečný etický kódex správania si odovzdávali z otca na syna po mnohé generácie. Ľudia z hranice medzi svetom ľudí a zvierat, svetom známeho a divokého, chýrni i zabudnutí, vážení a zatratení.”

V sobotu, hneď z rána, počasie doprialo otvoriť malú scénu, kde bol pre divákov pripravený bohatý program. Všetko to začala Klenovská heligónka, kde sa predstavilo niekoľko talentovaných heligonkárov z okolia. Nechýbala ani škola tanca či spevu a so svojím programom sa predstavili aj tí najmenší.

Návštevníci sa mohli prejsť po námestí, kde sa konal už tradičný remeselný jarmok. Tento deň bol tiež zasvätený výročiu narodenia, ale aj úmrtia zbojníka Juraja Jánošíka. Klenovčania si ho pripomenuli rôznymi interaktívnymi aktivitami po obci. Nazrieť sa dalo do rôznych dvorov, kde ľudí vítala vždy príjemná a úsmevná atmosféra. Celkovo sa táto atmosféra niesla celým podujatím. Stretli sa tu ľudia s podobnou vášňou, čo je nepochybným predpokladom toho, že tu panovala najmä dobrá nálada. Z každého kúta námestia znela iná hudba, spev a smiech. Neskôr sa program opäť presunul do kultúrneho domu.

„Zrealizovali sme všetky plánované programy. Jedine z programu Naši hostia sme museli vypustiť hostí z Vojvodiny, aby im dážď nezničil kroje,” priblížila pre vobraze.sk odborná pracovníčka pre folklór GMOS a dramaturgička slávnosti Stanislava Zvarová. Večerný program sa konečne podarilo dostať na hlavnú scénu na Námestie Karola Salvu. Čarovná noc sa teda predsa len v Klenovci uskutočnila. Pre divákov bola spustená aj veľká obrazovka, a tak si sobotný večerný program mohli spokojne vychutnať ešte viac. Nedeľný záver tohto krásneho podujatia zavŕšili bohoslužbou v Evanjelickom kostole v Klenovci. Ten sa niesol v znamení modlidieb a básni, ktorý chytil za srdcia nejedného účastníka tohto programu.
„V mene všetkých organizátorov ďakujem všetkým účinkujúcim, všetkým členom programovej a organizačnej rady, dobrovoľníkom, moderátorom,” dodala Stanislava Zvarová.

Zdroj: Dominika Husárová, foto: Ján Čajko