Remeselník Milan Stieranka je vášnivým divákom Klenovskej rontouky. Zažíva počas nej významné dni

Milan Stieranka

Obec Klenovec sa v týchto dňoch stala opäť raz folklórnym centrom. Návštevníci 44. ročníka Gemersko-malohonských folklórnych slávností Klenovskej rontouky môžu opäť počuť a vidieť tóny ľudových piesní i remeselných majstrov. Jedným z nich je aj majster ľudovej umeleckej výroby Milan Stieranka z Klenovca. Ako pre vobraze.sk priznal, slávnosti navštevuje pravidelne a veľmi rád. „Veď som z Klenovca, tak musím,” povedal s úsmevom a dodal, že chodí sem, aj keď on sám spievať či tancovať nevie, je ale vášnivým divákom. Za tie roky už nazbieral niekoľko pekných zážitkov, no významné sú preňho práve tieto dni. „Kedy môžem ľuďom z okolia ukázať svoju tvorbu,“ hovorí Stieranka, ktorý sa venuje výrobe črpákov už takmer štyridsať rokov.

To, že je milým človekom, bolo poznať hneď od začiatku. S veľkou vášňou rozprával o svojom remesle. „Pri výrobe črpákov sa snažím dodržiavať tie konštrukcie, ktoré boli pôvodné. Aby bolo jasné, z ktorého kraja pochádzajú,” povedal Milan Stieranka. Ten má na rontouke výstavu pod názvom Bačovský riad. Po oslovení organizátormi tohto podujatia sa na tento deň pripravoval už od konca minulého roka.

Hlavným zámerom výstavy sú najmä črpáky, z ktorých majster vyrába hneď niekoľko typov a to severoslovenský typ, stredoslovenský typ a východoslovenský typ. Napríklad východoslovenský črpak, je z oblasti Gemera a Spiša, má rúčku a nádobku vyrobenú z jedného kusa dreva. Hlavný rozdiel je aj vo výzdobe a tak, ako to býva aj pri iných typoch výrobkov, aj tu bola rozhodujúca bohatosť daného kraja. Pre každé miesto bol typický iný motív. V Hornej Nitre sa tradične používal vzor srdca, Detva mala zase vežičku, pre Horehronie bol typický figurálny motív, bača zobrazoval sám seba, pri robote alebo pri oddychu. „Všetko má svoj zmysel, nič nebolo robené bez rozmyslu, každý sa snažil hlavne prejaviť pri tvorbe,” priblížil Stieranka, ktorý spolupracuje s Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV).

Milan Stieranka vyrezáva drevené kone, ovečky, barana, medvede a rôzne iné. Slona či leva by ste v jeho tvorbe hľadali márne. V neposlednom rade na výstave môžete vidieť aj vyrezávaný betlehem, ktorý bol typický pre rodiny na Vianoce. Na záver skromne zhodnotil, že nevymýšľa nič nové, robí len to, čo sa dopočul od starších ľudí, či prečítal v knihách, ktoré boli zväčša písané v 50.-60. rokoch.

Predmety, ktoré vyrobil Milan Stieranka, sa dostali do rôznych kútov Slovenska i sveta. Jeho črpáky nájdeme v zbierkach múzeí v Rimavskej Sobote, v Detve, ako aj v Ovčiarskom múzeu v Liptovskom Hrádku. Dokonca sa dostali až do Číny, kde ich obdivujú v múzeu nehmotného kultúrneho dedičstva provincie Zhejiang.

Klenovská rontouka je však aj o gastronomických špecialitách. Pripravujú ich vo dvoroch: Klenovskom, U Bencov, U starých mám, U Lenky, v Heligonkárskom.

Program prebieha od včerajšieho večera kvôli nepriazni počasia v kultúrnom dome.

Sobota je na folklórnych slávnostiach zameraná na zbojníčenie a pre návštevníkov sú pripravené aj animačné aktivity pre deti ako Pasovačka za zbojníka, ale aj Lapačka Jánošíka, Prepad visišpána, a to v réžii Jaroslava Černáka a Viktora Brádňanského. Dlhoročnou súčasťou podujatia je aj jarmok remesiel a tvorivé dielne v zóne oddychu pri Baptistickom kostole, kde svoje remeslá prezentujú majster Ladislav Hedvigi Kyjatické hračky, Niná Svistáková práca s vlnou, Lucia Dovalová výroba modrotlače, Karolína Krišková paličkovanie, Šanca pre Dražice rôzne kreatívne vecičky, Kristína Lendvorská omaľovánky.

Od 18:30 dnes začne regionálny program z Gemera – Malohontu, pod názvom Od jari do leta, v réžii Jaroslava Piliarika a Stanislavy Zvarovej. Predstavia sa v ňom FS Vepor z Klenovca, Hôra z Rejdovej, Stromíš z Vlachova, Miška Baštáková a Peter Gecelovský, Háj a Rimavan z Rimavskej Soboty, Ivan Nemčok z Rožňavy, MSSk Húžva a ŽSSk Skaliny z Hnúšte, Lieščina z Rimavskej Soboty.

Jánošík v nás je názov programu od 21:00, v réžii Romana Malatinca, v ktorom sa predstavia Podpoľanec z Detvy, Rozsutec zo Žiliny, Hornoliptovskí kurucký regiment z Vavrišova, Trombitáši Štefánikovci z Nimnice, Kýčera z Čierneho Balogu, Vepor z Klenovca.


Sobotňajší program zakončí FS Technik z Bratislavy s programom Generáciám, venované 70. výročiu súboru.
V nedeľu organizátori pozývajú do kostola ECAV v Klenovci, od 10:00 na Služby Božie.

Zdroj: vobraze.sk, Stanislava Zvarová a Dominika Husárová

Klenovská Rontouka ponúkne pestrý program pre dospelých i deti. Pripravte sa aj na zbojníkov