Mladí ľudia z OZ Ternipe v Tornali nahliadli do parlamentu v Štrasburgu

V dňoch 9. a 10. júna sa konalo EYE 2023 (European Youth Event), na ktorom sa zúčastnilo aj šesť mladých ľudí z Občianskeho združenia Ternipe spolu s medzinárodným tímom Phiren Amenca.

Miestom podujatia bolo krásne francúzske mesto Štrasburg, presnejšie, Európsky parlament a vedľa neho zriadená „EYE Village“. Zišli sa tu tisíce mladých ľudí vo veku od 16 do 30 rokov, aby sa osobne zúčastnili programov a nahliadli do parlamentu. Cieľom organizátorov bolo zapojiť mládež do formovania budúcnosti Európy a to kde inde by bolo najúčinnejšie, ak nie priamo v srdci európskej demokracie. V rámci stoviek programov odzneli prednášky o klimatických zmenách, trhu práce, migrácii, Covid-19, voľbách a mnohých ďalších témach, ktoré ovplyvňujú a zapájajú Európu. Mohli sme sa zúčastniť workshopov, porozprávať sa s poslancami EP a preskúmať budovu Európskeho parlamentu, jej priestory a rokovaciu sálu.

Počas dvoch dní sme načerpali množstvo informácií, mohli sme spoznať veľa nových ľudí, ktorí nás všetkých inšpirovali a motivovali urobiť maximum, nielen na európskej, ale aj na regionálnej úrovni, aby sme vytvorili lepšiu budúcnosť pre dnešnú mládež a aj pre všetkých ostatných.

Zdroj: Diana Filepová

Občianske združenie Ternipe – združenie pre rómsku mládež na Slovensku a v Maďarsku bolo založené v roku 2007. Sídli v Tornali a jeho cieľom je prijatie a uznanie rómskej kultúry na Gemeri. Zámerom združenia je zlepšenie rovnosti príležitostí a možností ďalšieho štúdia, ako aj oboznámenie mladých Rómov s ich kultúrou a históriou.

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“