Pianista Bartuš pricestoval z New Yorku do rodného Lučenca. Na prestížnej škole je jediným Slovákom

Oceňovaný klavirista Alan Bartuš, rodák z Lučenca, získava cenné skúsenosti za veľkou mlákou v New Yorku, kde ako jediný Slovák študuje na jednej z najprestížnejších univerzít – Manhattan School of Music. Na januára sa vrátil do svojho rodiska a na koncerte na radnici v Lučenci predstavil skladby zo svojho nového albumu „Born in the Millennium“. Koncert v trojici s jeho otcom, Štefanom „Pištom“ Bartušom na kontrabase a Davidom Hodekom na bicích, mal benefičný podtón s cieľom získať finančné prostriedky na štipendium.

Zľava David Hodek, Áron Hodek, Alan Bartuš a Štefan Bartuš.

„Je veľmi dobré, že môžem študovať v Amerike, v mekke džezu, ktorá určuje trendy v tomto žánri. No nemôžem si tam zarobiť. Ako čerstvý medzinárodný študent nesmiem vôbec zarábať, až do mája mi je zakázané hrať aj na bezplatných, aj na platených koncertoch. Preto som stratil niekoľko rôznych ponúk, vrátane možnosti vystúpiť na troch festivaloch v Atlante,“ povedal pre vobraze.sk 22-ročný Alan Bartuš, ktorý študuje medzi najlepšími hudobníkmi a džezovými legendami.

Primátorka Alexandra Pivková mladému umelcovi odovzdala šek na tisíc eur. Naplnila tak zámer od posledného koncertu v Synagóge, kde mal Alan narodeninový koncert a prišiel s myšlienkou, že by rád išiel študovať na jednu z najlepších škôl džezu na svete. „Prajeme si, aby tento úspech bol úspechom vás, ale trošku aj úspechom nás, čo tu žijeme v Lučenci,“ povedala primátorka Pivková, ktorá niekedy tiež hrávala na klavíri.

„Rád sa sem do Lučenca vraciam, mal som dvanásť rokov, keď sme sa presťahovali do Rakúska. Veľmi rád spomínam na toto miesto, mám naň spomienky, mám tu rodinu a je to pre mňa česť, keď môžem prezentovať svoju muziku v rodnom meste. Snažím sa nášmu mestu i krajine robiť veľmi dobré meno aj v Amerike. Bohužiaľ, tam našu krajinu ani nepoznajú. Nevedia, čo je Slovensko, mýlia si ho so Slovinskom. Veľmi im zdôrazňujem, kde som sa narodil, kde sa nachádza Slovensko na mape a aká sme krajina,“ doplnil Bartuš. Zúčastnil sa na významnej súťaži v džeze s názvom Herbie Hancock Institute of Jazz, na ktorej mu sám Herbie Hancock podal ruku a zložil kompliment. V nej postúpil do semifinále, kde bol vybratý ako jediný Európan medzi desiatich najlepších klaviristov z Ameriky. Jeho talent potvrdzujú aj spolupráce s veľkými americkými menami džezu, ako napríklad hudobník Tim Armacost, saxofonista Jerry Bergonzi, bubeník Peter Erskin, či bubeník Gregory Hutchinson.

Svetovo oceňovaný Bartuš z Lučenca vyniká v hre na klavír

Zdroj: vobraze.sk

Projekt sa mohol zrealizovať vdaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín FNMK.