Nadaná Barbora z R. Soboty bude študovať herectvo na Akadémii umení. Presadila sa na súťaži Slávik Slovenska

Barbora Luptáková z Rimavskej Soboty bude v novom akademickom roku rozvíjať svoj talent na Akadémii umení v Banskej Bystrici v odbore herectvo. „Znamená to pre mňa veľmi veľa. Minulý rok som veľmi drela, aby ma tam prijali, ale nevyšlo to. Tento rok som nebola na to až tak upnutá a myslím si, že toto mi veľmi pomohlo,“ povedala pre vobraze.sk Barbora Luptáková (20). Na prijímacích skúškach sa umiestnila na druhom mieste, k čomu jej, ako sama tvrdí, pomohla vyzretosť a tiež účinkovanie v predstavení, v ktorom stvárnila Edith Piaf.

Barbora vyštudovala na Súkromnom konzervatóriu v Košiciach na Zádielskej ulici hudobno-dramatický odbor so špecializáciou na muzikál. Keďže ju vlani neprijali na vysokú školu, robí si na spomínanom konzervatóriu pedagogické minimum, ktoré si hodlá dokončiť.

Spevu a tancu sa venuje odmalička, veľmi blízky vzťah mala a naďalej má k folklóru. V roku 2017 postúpila do celoslovenského kola súťaže Slávik Slovenska, ktorú vo svojej kategórii vyhrala. Spievala na nej piesne A či še ja mamko a Ej hrajte, že mi hrajte. „Spievam ich doteraz, pretože to sú presne piesne, v ktorých som ja doma. Viem v nich, čo môžem a čo nie. Určite si ich budem doživotne pamätať, lebo to prvenstvo v súťaži bol silný zážitok,“ hovorí Barbora Luptáková.

Na Základnej umeleckej škole v R. Sobote študovala spev. „Počas puberty však prišiel zvrat aj u mňa. Ešte ma čakal rok štúdia na ZUŠ, keď som oznámila učiteľke Janke Dobrockej a mojej mamine, že končím so ZUŠ-kou, pretože ma to obmedzuje. Obidve skoro dostali infarkt,“ spomína s úsmevom nadaná Barbora. Napokon však predsa len našli kompromisné riešenie, pripravili ľahší režim a ZUŠ-ku dokončila. Potom sa rozhodla, že chce ísť študovať na konzervatórium, najviac ju lákala komornejšia atmosféra Súkromného konzervatória v Košiciach, pod vedením Katky Sninskej.

V rámci tohto štúdia si prešla predmetmi ako tanec, herectvo a spev, ale aj javisková reč, pohyb a mnohé iné, ktoré jej pomohli posunúť sa na vyššiu úroveň. „Trénovali sme aj počas víkendov, niekedy do siedmej či deviatej večera. Bolo si treba toho veľa odoprieť, ale keď človek jednoducho chce, tak sa to dá. Najmä ten prvý ročník bol náročný. Boli aj slzy, no to k tomu patrí,“ priznala mladá Soboťanka. Od začiatku štúdia na konzervatóriu jej boli nápomocní tamojší pedagógovia, a to predovšetkým učiteľka spevu Andrea Majtnerová. Tá prispela k speváckemu i osobnostného rastu Barbory. „Naučila ma, že najpodstatnejšie je byť sama sebou a v každej piesni dať von zo seba emócie, ktoré tam patria,“ dodala.

Na záver každého školského roka spoločne s celou triedou, ale aj s ďalšími ročníkmi pripravovali vystúpenia pre rodiny a ich najbližších. V tom uplynulom pripadla Barbore hlavná rola a stvárnila slávnu speváčku, skladateľku i herečku Edith Piaf. „Musela som odhodiť svoju komfortnú zónu a hanblivosť, pretože Edith Piaf bola veľmi extravagantná a hulvátna. Toto mi pomohlo sa na javisku uvoľniť, pretože tam nestojím ja, ale niekto iný. Domnievam sa, že stvárniť ju na sklonku života, kedy bola už predávkovaná rôznymi drogami, nie je jednoduché pre dvadsaťročného človeka, ktorý takéto niečo nikdy nezažil,“ priblížila Luptáková. Na herectve ju najviac baví adrenalín, ktorý počas vystúpení zažíva a miluje prežívať ten pocit, keď diváci odmenia vystupujúcich potleskom v stoji. Veľkú podporu dostáva od svojej rodiny.

Už od detstva navštevovala folklórny súbor Lieskovček, následne DFS Hájik a neskôr FS Háj. Zvažuje, že ak bude mať čas, tak sa k folklórnemu účinkovaniu vráti. Vo voľnom čase veľmi rada číta. Najradšej má klasickú literatúru od Williama Shakespeara až k slovenskej tvorbe, no postupne si hľadá cestu aj k iným žánrom. V živote by sa chcela stále rozvíjať a dotiahnuť to k angažmánu v divadle. To ju láka viac než účinkovanie v televíznych seriáloch. „Je to také pekné, že tí herci v divadlách sú stále spolu. Chcela by som zažiť také profesionálne divadlo, zahrať si v muzikáloch,“ priznala Barbora. Jej vzorom je v muzikálovej sfére Nela Pocisková a z hercov sú to Táňa Pauhofová či Ľuboš Kostelný.

Zdroj: Dominika Husárová, foto: album B. Luptákovej