Na Kokavu prídu zaspievať aj Rómovia zo Srbska či Ukrajiny

Medzinárodný gipsy festival Balval fest v Kokave nad Rimavicou bude mať tento rok hostí zo Srbska, Maďarska či Ukrajiny. Konať sa bude v sobotu 19. augusta. Speváčka Albína Koval z Ukrajiny má vystúpiť okolo 20.00 hod. a podľa organizátorov bude headlinerom podujatia. „Veľmi sa na ňu teším. Stretli sme sa s ňou na festivale v Krakove a bola tam perfektná. Je to veľmi pekná žena,“ hovorí pre vobraze.sk Vladimír Sendrei, predseda kultúrno – výchovného občianskeho združenia Láčho drom, ktoré je organizátorom Balval festu. Na 22. ročníku podľa neho odznejú rôzne hudobné štýly, rómsky rap, gipsy swing i dychové nástroje napríklad Azirovič orchestra zo Srbska. Celkovo pôjde podľa Sendreia o temperamentnú i klasickú hudbu v podaní profesionálnych i neprofesionálnych skupín. 

Program na amfiteátri v Kokave nad Rimavicou za začne od 15.00 hod. a posledné zoskupenie má odohrať svoje vystúpenie od druhej hodiny nočnej. Festival tak má uzavrieť Bašavel – Dominant trio. V priebehu dňa má vystúpiť 16 zoskupení, medzi nimi aj slovenskí interpreti Igor Kmeťo ml. a Mamuko Berci. Okrem spevákov sa predstaví aj viacero tanečných súborov. 

„Organizáciou jednodňového hudobného festivalu za účasti profesionálnych umelcov zo Slovenska a zahraničia chceme šíriť rómsku kultúru pre jej zachovanie. Nie menej dôležitým poslaním festivalu je pozitívna reprezentácia rómskej kultúry a priblíženie rómskej kultúry majoritnému, nerómskemu obyvateľstvu, aby ju aj široká verejnosť bližšie spoznala,“ hovorí Sendrei a dodáva, že prezentovanie profesionálnych rómskych umelcov a hudobných zoskupení považujú za dôležitý prvok zachovania kultúry a tradícií pred oslovenou verejnosťou rómskej menšiny, jej kultúrneho dedičstva s cieľom pozdvihnutia sebavedomia a identity.

 

Zdroj: vobraze.sk

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“