Koliesko ponúklo pestrý program. Organizátori považujú festival za veľmi úspešný + foto a video

Festival ľudovej kultúry mladých folkloristov Koliesko v Kokave nad Rimavicou sa konal bez obmedzení a pritiahol veľa záujemcov. Navštívili remeselnú uličku, niekoľko výstav a vzhliadli pestrý viacdňový program v centre obce pri fontáne i na amfiteátri. Po roku tak mali možnosť nadýchať sa tradičnej ľudovej kultúry a to vo forme ľudových tancov a piesní, ktoré rozozvučali námestie počas celého víkendu.

„Z pohľadu organizátorov považujeme festival za veľmi úspešný, nakoľko všetky plánované programy sa zrealizovali. Odhadujeme, že počas štyroch dní festivalu k nám zavítalo okolo 17 000 milovníkov folklóru,“ uviedla pre vobraze.sk Blanka Harasimová, vedúca Miestneho kultúrneho strediska v Kokave. Na festivale podľa nej vystúpilo celkom 972 účinkujúcich vrátane 100 ľudových remeselníkov.

V sobotňajšom hlavnom programe na drevenom pódiu diváci najskôr mohli vidieť detské folklórne súbory a neskôr program pod názvom Kokavské podoby. Tu sa postupne predviedli traja fujaristi, FS Kokavan, sólistami boli Jaroslav Spišiak, Katarína Bielčíková i heligonkári a seniori, súčasní a bývalí členovia FS Kokavan. Hosťami programu boli Kmotry a kmotrovia z Detvy. Kokavský starosta obce Ján Chromek pripomenul, že počas organizovania festivalu toho veľa zažili.

„Rozlúčili sme sa s ľuďmi, ktorí pre svoj vek alebo povinnosti skončili s programom, ale stále nám pomáhajú v rámci FF Koliesko,“ povedal Chromek a spomenul mená ako Igor Kovačovič či Ivan Murín, Vladimír Kyseľ či Mária Ambrušová. „V podstate skončili na svojich miestach, ale svojimi myšlienkami, nápadmi a názormi pomáhajú,“ vyjadril sa starosta, ktorý rovnako vyzdvihol aj prácu Jany Krotákovej. „Okrem rokov, ktoré si odkrútila v tomto súbore, pôsobila aj na mieste vedúcej kultúry 23 rokov a po týchto rokoch sa s nami lúči, ale myslím si, že bude stále nápomocná,“ dodal. S kyticou kvetov sa ku poďakovaniu pridal aj Jaroslav Piliarik, tanečný partner z FS Kokavan a vedúci seniorskej skupiny folkloristov v Kokave. „Kedykoľvek stojím na pódiu, je to mojou cťou a mám z toho radosť,“ skonštatovala Jana Krotáková záverom. Nasledovalo záverečné vystúpenie FS Podpoľanec z Detvy s regionálnym programom – Podpoľanie “Akoby Detva obrov nemala“.

Festival Koliesko má za sebou 31. ročník. V programoch ako Kokavské etnodielne, Koliesko pri fontáne, Folklórna scéna, Ozveny nad Kokavou, Koncert s ĽH na Malej scéne, Škola spevu a tanca i Regionálny program v amfiteátri sa predstavili folklórne súbory, spevácke skupiny či muzikanti z celého Slovenska. V sobotu sme sa mohli poprechádzať medzi remeselníkmi v Remeselnej uličke a spoznať ich remeselné umenie. Mnohí z nich sú držiteľom certifikátu Regionálny produkt Gemer Malohont. Každoročnou súčasťou boli aj remeselné trhy. „V komornejšom duchu sa niesli výstavy v piatok a niektoré z nich budú prístupné pre verejnosť takmer do konca prázdnin alebo ešte aj do konca októbra,“ avizuje Harasimová.

Počas Kolieska v národopisnej knižnici uviedli do života publikáciu kolektívu autorov z Kokavy nad Rimavicou. Vo Dvoroch si návštevníci mohli vychutnať tradičné slovenské špeciality a zároveň si zaspievať či zatancovať v sprievode ľudovej hudby. Pre deti boli pripravené divadielka v detskom dvore, ako aj rôzne workshopy s ľudovou tematikou.

Festival ukončili koncertami v evanjelickom a Rímskokatolíckom kostole v nedeľu. „Zaujímavou novinkou bolo, že sa na festival dalo prísť aj Sklárskym expresom. Ten vyrazil zo Zvolena cez Detvu, Lučenec a Poltár priamo do Kokavy,“ priblížila. Podľa jej slov hľadali ekologickejšiu, lacnejšiu a pohodlnejšiu alternatívu a bol to folklórny vlak, ktorý priviezol ľudí z Lučenca a nočný autobus naspäť domov zdarma.

Zdroj: vobraze.sk, foto Ján Čajko