Hnúšťa opäť ožila súťažou vo folklórnom rómskom tanci

Kinosála v Hnúšti ožila súťažou vo folklórnom rómskom tanci s názvom Romani Luma. Záverom októbra sa tu stretlo viacero folklórnych tanečných súborov, šesť z nich bolo súťažiacich. „Bol to už druhý ročník tejto unikátnej súťaže na Slovensku, nakoľko sa začalo nultým ročníkom a tento rok to si teda mohli tanečné súbory už tretíkrát zmerať sily vo folklórnom rómskom tanci,“ priblížila pre vobraze.sk autorka projektu Mária Demeová z OZ Klub rómskych aktivistov na SR so sídlom v Hnúšti. 

Ako ďalej Demeová uviedla, súťaže sa zúčastnili tanečné súbory z Humenného, Nálepkova, Málinca, Poltára, Ružomberka a Klenovca. „Nesúťažiacimi tanečnými súbormi bol tanečný súbor z Kokavy nad Rimavicou Romani Ľuludi, ktorí boli minuloročným víťazom tejto súťaže. Najstarším folklórnym súborom bol Romka z Detvy, ktorý doplnil svoje tanečné vystúpenie aj o krátke divadelné scénky a oživil tak svoj program,“ priblížila.

Hedalinerom kultúrneho programu bolo profesionálne rómske divadlo Romathan z Košíc, ktorí predviedli klasickú ľudovú hudbu v podobe svojho hudobného orchestra so spevákmi Žanetou Štipákovou a Mariánom Balogom. „Samozrejme nechýbal ľudový rómsky tanec od skvelých tanečníkov, ktorí si pripravili niekoľko rôznorodých choreografií,“ doplnila s tým, že program a príjemnú zábavu vytvorili svojim spevom a hudbou Gipsy angels band z Humenného, ktorí mali vo svojom repertoári nielen rómske čardáše, ktoré celú sálu v kinosále roztancovali, ale aj moderné piesne od Queen a Georga Michaela.

Tento rok odborné hodnotenie poroty vyplnilo aj hlasovanie prítomných divákov, ktorí mohli svoje sympatie venovať svojmu vyvolenému tanečnému zoskupeniu svoj hlas priamo v sále. Na treťom mieste sa umiestnil súbor Khamóro z Poltára, na druhom mieste súbor Gipsy Angels z Humenného a na prvom mieste súbor z Nálepkova s názvom Ľuludi. Ako ďalej Demeová spomenula, svoje sympatie divákov v diváckom hlasovaní si získalo tanečné zoskúpenie Amaro Romano Kheliben z Ružomberka.

Súťaž má svoje opodstatnenie najmä pre amatérske a neprofesionálne tanečné súbory, deti a mládež, ktoré v týchto súboroch tancujú. „Dáva im priestor na sebarealizáciu, reprezentáciu a ich samotné napredovanie v tom čo robia. Nakoľko sú motivovaní vo svojej činnosti, tak sa z roka na rok zlepšujú a profesionalizujú vďaka finančným prostriedkom z Fondu pre podporu kultúry národnostných menšín, ktorému organizátori podujatia touto cestou srdečne ďakujú,“ doplnila Demeová.

Zdroj: vobraze.sk

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“