Pripomíname si Sviatok všetkých svätých. Odišiel folklorista Piliarik, herečka Rysová, hudobník György či učiteľka Zajacová

Jaroslav Piliarik a Eva Rýsová

Tichou spomienkou či zapálením sviečok si dnes pripomíname Sviatok všetkých svätých. Ľudia navštevujú cintoríny, aby si uctili pamiatku svojich blízkych, priateľov či kolegov. V uplynulých týždňoch nás napríklad opustili folklorista Jaroslav Piliarik, herečka Eva Rysová či hudobník Béla György. V druhej polovici leta aj učiteľka Darina Zajacová.

Vo veku 91 rokov sa na druhý svet 12. októbra pobrala slovenská herečka Eva Rysová, ktorá pochádzala z obce Hajnáčka v okrese Rimavská Sobota. Bola všestrannou herečkou, oceňovanou umelkyňou, ale aj učiteľkou. Hrala v seriáloch Búrlivé víno (Anna Roznerová), Ordinácia v ružovej záhrade (Macháčová), Dr. Ludsky. Podľa slov starostu obce Hajnáčka Ivana Poprockého obec nenavštevovala a odsťahovala asi v šiestich rokoch. V roku 2019 si ju ale pripomenuli a udelili jej Čestné občianstvo. Na odovzdaní ocenenia sa už ale nezúčastnila. „Poslala nám len krátke video, ktoré priniesli dvaja jej bývalí žiaci a tí prevzali jej Čestné občianstvo,“ povedal pre vobraze.sk Poprocký.

Na večný odpočinok začiatkom októbra odišiel bývalý riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Hnúšti Jaroslav Piliarik. Miloval folklór a tradície. Bol vynikajúci choreograf a narodil sa v Kokave nad Rimavicou. Pôsobil ako vedúci folklórneho súboru Kokavan, v ktorom aj tancoval, ako umelecký vedúci FS Sinec a stál aj pri založení folklórneho festivalu Koliesko. Na poslednej rozlúčke mu prišli zahrať i folkloristi. Mal 70 rokov. 

Koncom septembra nečakane umrel muzikant Béla György. Stalo sa tak takmer na javisku vo veku 77 rokov. Bol prvým primášom vo folklórnom súbore Háj z Rimavskej Soboty. „Bol inteligentný a neskutočný hudobník. Takého hudobníka, ako bol on, takého primáša bolo treba hľadať. Neviem, kto v okrese by sa mu vyrovnal,“ povedal pre vobraze.sk Rastislav Pavelek, bývalý folklorista a syn zakladateľov FS Háj manželov Pavelekovcov. Ako priblížil, György hrával so svojou kapelou dlhé roky v súbore, v reštaurácii Sultán aj na rôznych podujatiach. Prvé generácie folkloristov Hája na neho spomínajú len v dobrom a zažili s ním veľa vystúpení a zájazdov.  

V polovici augusta vo veku nedožitých 93 rokov odišla i Darina Zajacová z Rimavskej Soboty. Pochovali ju na cintoríne v Kokave nad Rimavicou pri jej manželovi, a to presne v deň jej narodenín. Od roku 1950 pôsobila v Rimavskej Sobote ako učiteľka dejepisu, zemepisu a hlavne matematiky. Jej pôsobenie bolo hlavne na II. stupni ZŠ na Družstevnej ulici a ZŠ P. Dobšinského. V roku 2018 dostala Cenu mesta Rimavská Sobota. Aktívne pracovala aj v rôznych mestských organizáciách. Bola členkou v komisii pre telovýchovu a školstvo v meste. Dlhé roky bola aktívnou sprievodkyňou v organizácii Čedok a pracovala aj v rimavskosobotskom Zbore pre občianske záležitosti.

Na Sviatok všetkých svätých sa viaže aj Pamiatka zosnulých, Dušičky, ktorá je 2. novembra. 

V rimavskosobotskom cintoríne obnovujú plot pri bráne a opílili vysoké stromy

Zdroj: vobraze.sk, foto: reprofoto rtvs, archiv Darina Krnáčová, vobraze.sk