Folkloristka Kristína z Poltára pracuje v školstve. Spevom dokáže vyjadriť akúkoľvek emóciu

Kristína Žilíková je mladá a talentovaná speváčka z Poltára. Pracuje ako pedagogická asistentka na tamojšej ZŠ Slobody. „Moja práca je pre mňa každodenným spestrením dňa. Deti mi do života prinášajú množstvo radosti, ale takisto aj poučenia a nových poznatkov,“ uviedla pre vobraze.sk Kristína Žilíková (25). Vždy ju priťahoval folklór, no naplno sa mu začala venovať až pred štyrmi rokmi. „Láka ma dostať sa čo najbližšie k našim predkom, a keďže to fyzicky možné už nie je, tak aspoň prostredníctvom piesní, odevov či rôznych jedál, zvykov. Občas si myslím, že do súčasnej doby ani nepatrím,“ hovorí.

K folklóru mala blízko už od detstva prostredníctvom rodičov, ktorí jej vštepovali tradičné hodnoty. „Otec mal doma hŕbu cédečiek s ľudovkami, ktoré som mu brávala, a keď som bola sama doma, spievala som o dušu,“ spomína s úsmevom Kristína. V žiadnom folklórnom súbore však nepôsobila. Zlom prišiel až pred štyrmi rokmi, keď ju oslovil primáš Peter Fizoľa. „Napísal mi, či by som si nechcela prísť zaspievať do Kokavy nad Rimavicou. Videl nejaké videá na Facebooku, ktoré som doma nahrávala a občas som ich na sociálnu sieť pridávala. Hanbila som sa snáď tri – štyri mesiace, kým som sa odhodlala prísť a postaviť sa prvýkrát pred ľudovú hudbu,“ priblížila Kristína Žilíková.

Jej začiatky sú späté s folklórnym súborom Kokavan z Kokavy nad Rimavicou, kde pôsobila vyše roka. Následne sa rozhodla prestúpiť bližšie k domovu, a to do FS Poltarica z Poltára, kde pôsobí doteraz. Do spomínaného súboru priviedla aj ĽH Petra Fizoľu. „Týmto by som chcela z celého srdca poďakovať celej našej hudbe, ale aj tej kokavskej, že vložili do mňa nádej a nasmerovali ma správnym spôsobom. Myslím na to a ďakujem za to každý deň,“ doplnila mladá folkloristka.

Venuje sa tiež ľudovému tancu, no bližší jej je práve spev. Prostredníctvom neho dokáže vyjadriť akúkoľvek emóciu a veľakrát jej pomáha pri vyžalovaní sa. „Nie je deň, kedy si nespievam, nehmkám alebo nerozmýšľam nad piesňami,“ podotkla. Najradšej má piesne z oblasti Horehronia i viachlasné spevy. Jej hlas môžete počuť tiež v katolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Kokave, kde si chodí zaspievať.

Kristína Žilíková so speváčkou Gizkou Oňovou

V minulom roku sa zúčastnila na súťaži Vidiečanova Habovka, kde v okresnom kole získala zlaté pásmo s postupom na krajské kolo, kde sa umiestnila na druhom mieste. „Spievala som dve veľmi staré piesne z Kokavy, hlavne jedna z nich je archaickou starou clivou baladou, ktorú ma naučila moja skvelá známa, hudobná dramaturgička z RTVS Katka Bielčiková, s ktorou často a veľmi rada spievam v spomínanom kokavskom kostole,“ uviedla Kristína. Okrem ľudových piesni si veľké miesto jej v živote našli aj rómske piesne. V spojení s rómskou hudbou sa zúčastnila aj na festivale rómskej kultúry Jiloskero Hangóro v Detve, kde zožala veľký úspech. Pracuje tiež na CD s rómskou hudbou.

Jej nahrávka piesne Slovensko moje, otčina moja, ktorú zverejnila na YouTube, sa dostala až k producentom reklám, ktorí ju využili do reklamy na polievku Carpathia s Gizkou Oňovou. „Minulý mesiac som sa osobne zoznámila s Gizkou Oňovou a doslova sme pretrkotali celý večer, keď sme u nás v poltárskom kultúrnom dome spievali pri príležitosti Dňa matiek. Je to skvelá žena, ktorá mi veľa porozprávala, poradila a nabudila ma, aby som si išla ďalej za snom,“ priblížila Kristína.

Aj keď nikdy nenavštevovala základnú umeleckú školu, doma má niekoľko hudobných nástrojov, na ktorých sa učila hrať ako samouk. Prvým bol akordeón a neskôr gitara. Popri štúdiu na Strednej odbornej škole pedagogickej v Lučenci k tomu pribudla povinná flauta a klavír, no a pred dvoma rokmi si do zbierky pribrala violu. „Pribudlo mi však toľko povinností, že nemám na ne toľko času, koľko by som chcela. Doma z nástrojov jedine utieram prach a dúfam, že sa raz aspoň k jednému dostanem,“ ozrejmila mladá Poltárčanka.

K jej záľubám patrí okrem folklóru varenie, cyklistika a turistika spoločne s priateľom a kamarátkou. Nedávno začala navštevovať kurzy vyšívania krivou ihlou. „Vyšila som si už šatku, obrus a teraz mám rozrobenú mikinu a plachty, ktoré pôjdu do FS Poltarica ako také naše logo,“ poznamenala Kristína. Túžob v živote má niekoľko, predovšetkým však chce mať spokojný a šťastný život. Počas folklórneho pôsobenia si zbiera ľudové piesne, má ich už vyše dvesto. Zvažuje, že v budúcnosti to zužitkuje a vydá spevník.

Zdroj: Dominika Husárová, foto: album K. Žilíková