Folklorista z Rimavského Brezova vyrába heligónky

Vo folklórnom súbore Vepor pôsobí už 20 rokov a do toho začal heligónky aj vyrábať. Štyridsaťdeväťročnému Jánovi Kožiakovi z Rimavského Brezova učaroval tento hudobný nástroj už ako chlapcovi, a tak sa v hre na harmoniku vydal v rodinných šľapajach.

Ján sa narodil do rodiny, ktorá žila folklórom. Jeho otec, brat a aj bratranci hrávali na heligónke, a tak sa aj jemu ako 13 – 14-ročnému dostal do ruky práve tento hudobný nástroj. „Všetci v rodine hrali. Ja som samouk, brat mi ukázal prvú pesničku a potom som išiel na to sám. Počúval som kazety a učil som sa,“ hovorí pre vobraze.sk s úsmevom nadaný hudobník. Do FS Vepor v Klenovci sa dostal úplnou náhodou. Boli si s krstným synom kúpiť harmoniku a tam stretli vedúceho folkloristov. „Opýtal sa, či by sme nechceli účinkovať v súbore, že by potrebovali spevákov a aj heligonkárov, my sme sa dali nahovoriť a už som tam vyše 20 rokov,“ objasňuje Kožiak, ktorý so súborom pochodil kus sveta. Vystupovali viackrát v Poľsku, Maďarsku, Grécku, Dánsku, na Ukrajine, či v Čiernej Hore.

Za rok mali aj 76 vystúpení. Počas covidu to opadlo, no teraz sa vystúpenia znova rozbiehajú. K hraniu navyše Jánovi Kožiakovi ešte predtým pribudla aj výroba heligóniek. Najprv začal len s malými opravami. Pred piatimi rokmi ho však naštartovalo to, keď vedúci súboru doniesol starú takmer rozpadnutú harmoniku s tým, či by ju Ján neskúsil opraviť. „No, žiaľ, už sa to nedalo. Rozhodol som sa teda, že podľa nej vyskúšam urobiť novú, no a podarilo sa,“ smeje sa folklorista, podľa ktorého nič nie je náročné, treba len vôľu, chuť a zručnosť.

Heligónky majstruje v kotolni, kde si zriadil dielničku. Výroba jednej mu trvá zhruba mesiac. Nevenuje tomu však všetok čas, pretože pôsobí aj v súbore a musí sa postarať aj o gazdovstvo. „Teraz je hranie na heligónke populárne. V dedine chce hrať skoro každý druhý chlapec. Bude to tým, že s harmonikou sa dá zabaviť všade a netreba k tomu elektrika, stačí len kúsok hudobného ucha,“ vysvetlil zručný majster, ktorého volajú hrávať aj na rôzne zábavy, či svadby.

Nudiť sa Ján Kožiak teda vôbec nestíha. Pochopenie však našiel aj u manželky Marty, ktorá pôsobí v rovnakom folklórnom súbore ako speváčka. Navyše, v jeho šľapajach sa vybrali aj obaja synovia, ktorí tiež hrajú, no k výrobe sa ešte nedostali.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Jána Kožiaka