Divadelník Kojnok z Tisovca si zahral v televíznych seriáloch i vo filme

Dušan Kojnok a Barbora Švidraňová zo seriálu Nemocnica

Dušan Kojnok z Tisovca sa venuje ochotníckemu divadlu. V meste pod Hradovou účinkuje od roku 1993 v Divadelnom súbore Daxner a predstavil sa v rôznych rolách. Zahral si však už aj v známych seriáloch, mal v nich malé úlohy, ale tiež vo filme. Ako uviedol pre vobraze.sk, najprv sa objavil v niekoľkých častiach seriálu Súdna sieň na TV JOJ, neskôr to boli Rodinné prípady i Susedské prípady na TV Markíza a iné.

„Epizódne postavy som hral aj v dvoch častiach markizáckych seriálov Chlapi neplačú a Oteckovia. V Oteckoch som sa predstavil najprv ako vrátnik v zdravotníckom zariadení a potom ako kupujúci kvetov pre manželku. V obidvoch prípadoch aj s textom, ale ten som mal zatiaľ v každej postave. Naposledy som sa objavil v jojkárskom seriáli Nemocnica, kde moja postava prišla ako pacient na vyšetrenie. Tieto úlohy pre mňa znamenajú príjemnú skúsenosť a trochu posúvanie sa v hereckej práci. Je to niečo úplne iné ako divadlo. Má to inú atmosféru ako divadlo. Spoznať zákulisie nakrúcania seriálov považujem tiež za zaujímavé,“ povedal Dušan Kojnok (59), predavač v tisovskom kníhkupectve.

To, že v spomínaných seriáloch Chlapi neplačú, Oteckovia, či Nemocnica účinkujú aj najznámejší slovenskí herci, predstavuje podľa neho bonus k tomu celému. „Väčšinu seriálov v televízii zároveň sledujem a účinkovanie v nich beriem ako také milé spestrenie. Vďaka tomu človek zažije niečo iné, teda nielen to, čo vidí na obrazovke, ale tiež to, čo je skryté pred televíznymi divákmi,“ priblížil Kojnok.

Podľa jeho vyjadrenia sa do databázy agentúr, ktoré sa podieľajú na príprave seriálov, dostal pred niekoľkými rokmi. „Môj prvý kasting, na ktorom som sa zúčastnil, bol pre TV JOJ a uskutočnil sa na konci januára 2010 v Bratislave na Kolibe . Bolo tam treba napríklad zahrať nejakú scénku a povedať niečo o sebe. Kasting pre TV Markíza sa konal o niečo neskôr v Rimavskej Sobote. Mal podobný priebeh. Odvtedy ma tieto agentúry evidujú a občas sa ozvú s ponukou,“ ozrejmil Dušan Kojnok.

Ak bude mať takú možnosť, mieni pokračovať v účinkovaní v seriáloch. „Keď mi zavolajú a povinnosti mi to umožnia, tak sa na nakrúcaniach seriálov zúčastním. Som rád, keď si na mňa spomenú. Tých ponúk zase veľmi veľa nie je, aby som si spomedzi nich vyberal. Teraz ma oslovili s možnosťou účinkovania v nejakej kriminálke, ale budeme mať v tom čase v meste divadelný festival Lojkov Tisovec, kde hrám v dvoch súťažných predstaveniach, tak som to musel odmietnuť.“

Kojnok sa objavil tiež v životopisnom filme Smrť ministra o bývalom československom ministrovi zahraničných vecí Vladimírovi Clementisovi, rodákovi z Tisovca. „Film natáčali v roku 2009 aj na tisovskej radnici, kde bola súdna sieň a hral som v ňom jedného zo sudcov, ktorí Clementisa odsúdili. V menších úlohách sa v tomto filme, ktorý si diváci mohli pozrieť na RTVS, predstavili viacerí kolegovia divadelníci a aj občania z Tisovca.“

Tvrdí, že divadlo je aj tak viac, ako účinkovanie v seriáloch. „Je tam priamy kontakt s divákmi a máte hneď ich spätnú väzbu a odozvu. V divadelnom predstavení sa nič nedá vrátiť späť, ako keď nakrúcate nejaké scény v seriáloch niekoľkokrát, kde máte len bezprostrednú reakciu od režiséra. Divadlo je však originál. Keď niečo domrvíte, či zabudnete text, musíte sa zachovať tak, aby to divák nezbadal, alebo sa nejako vynájsť. Keď sa divákovi niečo páči, zasmeje sa, zatlieska aj v priebehu predstavenia a po jeho skončení napríklad zaznie dlhotrvajúci potlesk alebo standing ovation. Pre herca to predstavuje zadosťučinenie a najväčšiu odmenu,“ uviedol Dušan Kojnok.

Jeho ďalšou záľubou je turistika. Je spoluzakladateľom tento rok už 40 – ročného turistického oddielu KOS Rimavská dolina a rovnako patrí medzi zakladateľov i členov skupiny otužilcov, ktorá sa volá Tisovské cencúle.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album D. Kojnoka

Tisovčan Kojnok prekvapil speváčku Dubasovú originálnym darčekom