Od detstva vrie v Daniele Bődovej z Jesenského umelecká duša. V mladom veku ju to priviedlo ku krásnemu remeslu. Štyri roky sa venuje úžitkovej a dekoračnej keramike. Vyrába hlavne hrnčeky, čajníky či misky, ale zaúča do tohto remesla aj iných. Na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave študuje učiteľstvo výtvarnej výchovy v kombinácii s anglickým jazykom.
Ku keramickej tvorbe sa dostala v období pandémie, počas ktorého si musela štúdium v škole nahrádzať domácou formou vzdelávania. Vďaka rodine a rôznym kontaktom sa spojila s Timeou Csankovou, ktorá sa tiež venuje keramike. „Bola veľmi milá a požičala mi keramický kruh, pretože v tom období na ňom nepracovala. Na tom keramickom kruhu som sa začala učiť a veľmi ma to chytilo. Trávila som pri ňom každú voľnú chvíľu. Zakrátko som si potom kúpila vlastný keramický kruh,“ uviedla pre vobraze.sk Daniela Bődová (23).
Všetko sa učila samostatne, a to prostredníctvom kníh alebo videí na internete. Zo začiatku, ako sama priznala, vznikalo pod jej rukami množstvo nepodarkov. „Prvými výrobkami boli nádoby na tému netradičný úžitkový objekt, čiže nejako odlišný. Boli to nádoby, ktoré mali viečka s tvárami a mali rôzne emócie, ktoré som modelovala,“ spomína Daniela.
Vzhľadom na štúdium a prácu v Bratislave sa výrobe keramiky venuje hlavne počas leta, alebo keď je dlhšie doma. Tvorí v otcovej dielni. Pri výrobe dokáže stráviť aj celý deň. Najviac času jej zaberie hlavne príprava, samotná práca už netrvá tak dlho. „Kým si hlinu pripravím, navážim a urobím všetky potrebné úkony, vrátane aj vypálenia výrobkov, alebo ich sušenia, je tam veľmi veľa narábania s tým. Taký čistý čas to predstavuje päť – šesť hodín, čo som za kruhom, alebo niečo vyrábam,“ priblížila Daniela Bődová.
Vyrába hlavne úžitkové veci ako hrnčeky, misky a čajníky, no nemá problém vyprodukovať čokoľvek. Minulý rok to bola napríklad aj nádoba na odparovanie vody do sauny. „Bolo mi povedané len to, akú by chcel tú nádobu mať a ja som si musela vymyslieť, ako to bude vyzerať, ako to vytočím. Veľmi ma baví vymýšľať nejaké nové dizajny a spôsoby, ako veci riešiť,“ uviedla zručná remeselníčka z juhu Rimavskosobotského okresu.
Materiál, ktoré potrebuje k výrobe, si objednáva od manželov z Očovej. Predávajú kompletný sortiment potrebný na keramickú tvorbu. Pri maľovaní na keramiku či dizajne berie zreteľ hlavne na to, komu bude daný výrobok určený. Inšpiráciu celkovo čerpá hlavne z prírody. „Veľakrát mi ľudia aj povedia, čo tam chcú, ale vždy sa to snažím nejako zjednodušiť do takej formy, aby to vyzeralo dobre,“ spresnila Daniela.
S jej tvorbou sa môžu ľudia oboznámiť hlavne prostredníctvom sociálnych sietí. Venuje sa aj rôznym iným výtvarným technikám, či už je to kreslenie, maľovanie na plátno, ale nie je jej cudzia ani práca so sadrou. Nedávno do jej portfólia pribudla socha práve z tohto materiálu. Popri vysokoškolskom štúdiu učí výtvarnú výchovu na bratislavskej súkromnej základnej škole a žiakov zaúča i do tajov keramiky.
Svoje schopnosti mieni naďalej rozvíjať a prehlbovať si vedomosti o keramike. „Od detstva ma bavilo niečo vyrábať. Mojím snom je, aby som sa mohla živiť keramickou tvorbou. Chcela by som mať vlastný ateliér, kde by som sa venovala zároveň aj žiakom v rámci kurzov,“ načrtla plány Daniela Bődová.
Zdroj: Dominika Husárová, foto: album D. Bődovej