Berkyová z Poltára sa venuje mládeži, so súborom pretancovali už takmer 25 rokov

Folklór je jej celoživotným koníčkom. Tancovala zhruba desať rokov vo FS Kokavan z Kokavy nad Rimavicou, odkiaľ aj pochádza. Beáta Berkyová približne 28 rokov žije v Poltári, kam sa vydala. Venuje sa rómskym deťom i ženám. Vedie rómsky folklórny súborom Khamoro / Slniečko, ktorý reprezentuje Poltár na festivaloch. Najďalej boli zatiaľ v Nemecku. „Pozvali nás tam na detský festival. Bol to zážitok pre všetkých,“ spomenula.

„Je to už moja druhá generácia. Učím ich, aby získavali vedomosti o svojej identite a aby nezabúdali, že rómsky folklór je pekný a treba ho zachovávať. Veľmi dôležité je však aj vzdelávanie a všetky dievčatá, ktoré navštevujú súbor, musia mať dobré výsledky v škole, aby dosiahli aspoň maturitu. Momentálne ich mám 23 v troch vekových kategóriách, pričom najstaršie súboristky majú aj 22 rokov. Chlapcov sme mali niekedy tiež, ale skôr ich zaujíma futbal,“ hovorí pre vobraze.sk 47-ročná Beáta Berkyová, ktorá s deťmi spoločne robí choreografie a niekedy na skúške si s nimi aj rada zatancuje. 

„Na pódiu už ale zostávajú sami a ja nervózne prežívam, ako to dopadne,“ poznamenala s tým, že prísne dbá nielen na celkový dojem, ale aj na každý krok tanečníčok. „Keď nie som v práci, alebo s rodinou, tak som s deťmi a mládežou,“ priblížila.

Trénovali niekedy v komunitnom centre, kde pracovala. V súčasnosti tancujú v kultúrnom dome. Podľa jej slov súbor založili, aby sa niečomu mládež venovala. „Raz si to vyskúšali a už sme pritom aj ostali. Sme skôr rebelky, preberáme aj veci do života, o rodine, zodpovedne, aby si však dokončili stredné školy. A keď sa stane, že sa vydajú, aby neprestali snívať a plniť si svoje sny. V tejto myšlienke stále pokračujeme. Aj keď som sa ja vydala, tak mi začal chýbať folklór a nachádzala som ho v tom, čo robím, v práci s mládežou,“ dodala Berkyová.

K tomu, aby hrala na hudobnom nástroji ju to neťahalo. Ako však dodáva, jej brat hrá na všetkom, čo chytí do ruky. 

Beáta Berkyová sa už zhruba desať rokov venuje aj rómskym ženám v Únii rómskych materských centier. Začínala ako asistentka terénneho sociálneho pracovníka, čo ju naštartovalo k tejto práci, neskôr ako sociálna pracovníčka a urobila si aj vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, študovala sociálnu prácu. „Vtedy sme chodili ešte priamo do Banskej Bystrici,“ hovorí a zdôrazňuje, že keď Róm chce niečo presadzovať, alebo dosiahnuť aj na úradoch, tak je lepšie, keď má vzdelanie a inak sa na neho potom pozerajú. Skúsenosti má aj ako garantka charity v Lučenci. Prvýkrát je poslankyňou Mestského zastupiteľstva v Poltári. 

Festival na Kokave pritiahol domácich aj zahraničných interpretov. Prišiel aj raper P.A.T + foto a video

Zdroj: vobraze.sk 

Projekt sa mohol zrealizovať vdaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín FNMK.