Policajní koordinátori zlepšujú komunikáciu s komunitou. Mohlo by ich byť aj viac

Csaba Horváth
Csaba Horváth

Slúžia v Policajnom zbore SR, majú však na starosti navyše aj prácu s komunitami. Robia prednáškovú činnosť, realizujú projekty a pracujú v školách či osadách. Zlepšujú komunikáciu s komunitami a sú takzvanou spojkou policajtov, miestnej občianskej poriadkovej služby s Rómami v komunitách. Takýchto policajtov, ktorí sú koordinátormi pre rómske menšiny, je na obvodných oddeleniach niekoľko. Ako pre vobraze.sk priblížila preventistka Okresného riaditeľstva PZ v Rimavskej Sobote Lenka Lásová, v okrese Rimavská Sobota ich je celkom jedenásť. Po traja sú na obvodných oddeleniach v Rimavskej Seči a R. Sobote, po dvoch v Hnúšti a Jesenskom a jeden príslušník pre prácu s komunitami je vo Veľkom Blhu. 

„Koordinátori sú klasickí policajti, len majú nad rámec činnosti, týkajúce sa práce s komunitami. Robia preventívne veci, osvetu, realizujú projekty, aby sa v komunitách vedeli správať a vedeli o trestnej a priestupkovej zodpovednosti. Je to dobré aj na to, aby napríklad deti vedeli, že od koľkých rokov sú zodpovedné za priestupky. Zaoberáme sa aj protidrogovou prevenciou, záškoláctvom,“ priblížil činnosť koordinátora riaditeľ Obvodného oddelenia PZ Rimavská Seč Dušan Sarvaš, ktorý túto činnosť vykonával viac ako desať rokov. „Je to dobré, lebo Rómovia vedia, na koho sa môžu obrátiť, koordinátori sú potom takzvanou spojkou,“  povedal a dodal, že v ich obvode sú traja koordinátori na skoro 9 tisíc obyvateľov. Ich počet by si vedel predstaviť aj vyšší. Ako priblížil, keď sa tejto činnosti človek venuje poctivo, tak od ľudí sa to pozitívne vráti. „Nosili sme im šatstvo, pomáhali sme im a zlepšila sa ich dôvera. Dodnes mám s Rómami dobrý kontakt. Je dôležité, aby vedeli, že s nimi človek komunikuje aj inou formou,“ podotkol Sarvaš.  

Podľa Csabu Horvátha koordinátorov volajú aj „rómski“ policajti. „Rómovia si postupne zvykli, že tento človek je síce od polície, ale dobre s nami komunikuje, lebo už nekomunikuje ako príslušník, ale vie, ako na to,“ povedal Horváth, ktorý pracuje v obci Barca. Tá spadá pod policajné Obvodné oddelenie Rimavská Seč. „Tiež som robil niekedy terénneho sociálneho pracovníka v Barci a dodnes s koordinátormi pre rómske menšiny pravidelne spolupracujeme,“ povedal. V obci Barca sa napríklad zaoberali menšími krádežami mladistvými, ktorí mali asi trinásť-štrnásť rokov. Služby koordinátorov využívali aj miestne občianske poriadkové hliadky. „Keď treba niečo vyriešiť, tak sa MOPSkári mohli obrátiť na policajta aj z právneho hľadiska. Ten im vysvetlí, ako v konkrétnej situácii môžu postupovať a do akej miery môžu veci doriešiť oni. Je to veľmi potrebné, alebo keď aj napríklad policajti hľadajú niekoho, tak cez MOPSkára to vedia skôr vyriešiť,“ dodal. Podľa jeho slov Rómovia v komunite vedia, na koho sa môžu obrátiť a komunikácia s „komunitármi“ je iná. „Veľmi veľa to pomôže pri riešení jednotlivých prípadov, je to super vec. Možno by sme potrebovali viac takýchto policajtov,“ podotkol Róm Csaba Horváth. 

Na Okresnom riaditeľstve PZ Rimavská Sobota nemajú zaradeného medzi policajtmi Róma. V minulosti sa hlásili do služby, no nesplnili všetky požiadavky. „V súčasnosti nemáme ani takého žiadateľa o prijatie do zamestnania,“ dodala Lásová.

Zdroj: vobraze.sk , foto: album Csabu Horvátha

Projekt sa mohol zrealizovať vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín FNMK.