Drogová scéna v R. Sobote sa počas pandémie zmenila. Konzumenti upravili svoje správanie

Drogová scéna v uplynulých pandemických rokoch 2020 a 2021 bola z hľadiska polície aj v okrese Rimavská Sobota dosť špecifická. Keďže v dôsledku opatrení boli zavreté herne, bary či diskotéky páchatelia upravili svoje osvedčené postupy a správanie. „Konzumácia drog sa presunula do bytových či nebytových priestorov, ako sú napríklad garáže,“ priblížila pre vobraze.sk banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Ako ďalej spomenula, na severe okresu Rimavská Sobota zaznamenali koncom minulého roku prípad pestovania veľkého množstva marihuany indoorovým spôsobom a zaistili aj zariadenie na pestovanie konope.

Desať razií

Podľa Kováčikovej odbor kriminálnej polície v R. Sobote zrealizoval v minulom roku desať prípadov, pri ktorých boli zaistené drogy. „V šiestich prípadoch bola zaistená marihuana o hmotnosti od 1 g do 1.110 g a v štyroch prípadoch metamfetamín o hmotnosti od 2 g do 5 g,“ priblížila policajná hovorkyňa. Ku konzumentom sa tak dostalo menej drog.

Drogy sa dostávajú aj k deťom

Polícii v okrese Rimavská Sobota sa dlhodobo darí drogovú trestnú činnosť odhaľovať a objasňovať vo vysokej miere. Špecifický je pre tento región podľa policajnej hovorkyne vysoký počet obyvateľov pochádzajúcich z etnických menšín a sociálne znevýhodnených komunít. „Preto sú v okrese Rimavská Sobota najrozšírenejšie finančne najdostupnejšie drogy ako sú marihuana a metamfetamín/pervitín,“ dodala. Podľa policajných informácií sú medzi nimi mnohokrát aj deti a mládež finančne zabezpečených rodičov.

V predchádzajúcom období sa v okrese R. Sobota výrazne vyskytovala droga herba najmä z dôvodu jej finančnej dostupnosti. „Avšak po jej zaradení do zoznamu omamných a psychotropných látkach jej výskyt už neevidujeme,“ podotkla Kováčiková. Dlhodobo medzi najčastejšie konzumované a obchodované drogy podľa nej patrí marihuana. Najčastejší výskyt a záujem o jej požívanie je medzi mladistvými osobami a osobami zo sociálne zaostalejších skupín. „Druhou v poradí je metamfetamín/pervitín. Túto konzumujú prevažne dospelé osoby disponujúci finančnými prostriedkami. Iné drogy ako heroín, kokaín a syntetické drogy a iné sa vyskytujú len v malom meradle,“ podotkla.

Drogy a krádeže

S drogami sa spája široké spektrum trestnej činnosti od prechovávania, nelegálnej výroby a distribúcie drog cez rozsiahlu trestnú činnosť páchanú pod vplyvom alebo v súvislosti s užívaním drog. Podľa Kováčikovej však evidujú aj trestnú činnosť zameranú na získavanie finančných prostriedkov na zabezpečenie drog. Ide napríklad o krádeže, lúpeže a podobne. Tu sa páchatelia dopúšťajú najmä krádeží vlámaním napríklad do nebytových priestorov, kde sa zameriavajú na takzvane ľahko obchodovateľný tovar, elektrické náradie alebo športové potreby, ako sú bicykle a podobne.

Menšie množstvá na predaj

Za posledné roky páchatelia zvýšili podľa polície sofistikovanosť svojich postupov, čo komplikuje činnosť na úseku odhaľovania a objasňovania a vyžaduje si adekvátne reakcie zo strany polície. „U  páchateľov drogovej trestnej činnosti spravidla bývajú zaistené len menšie množstvá omamných alebo psychotropných látok určenej na ďalší predaj, páchanie tejto činnosti sa neustále opakuje,“ dodáva Kováčiková.

Expertíza zadržaných drog potvrdila marihuanu na vyše tisíc dávok
Po razii skončil vo väzbe, dievčatá prepustili

Zdroj: vobraze.sk, foto: OR PZ Rimavská Sobota