Medzi nezvyčajnými finalistami je orech z R. Soboty i dub z Kešoviec

Medzi dvanástimi nezvyčajnými stromami, ktoré tento rok vybrali v ankete Nadácie Ekopolis, sa nachádzajú aj dva z okresu Rimavská Sobota. Odborná komisia ich vybrala z konkurencie desiatok nahlásených stromov. O ďalšom poradí rozhodne verejnosť v hlasovaní. To bolo odštartované tento mesiac a potrvá do 30. septembra. Prvé tri víťazné stromy získajú dar – odborné ošetrenie. Cieľom ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. 

Priamo v okresnom meste rastie Orech čierny s poradovým číslom 8. Jeho vek sa odhaduje na 200 rokov. Obvod kmeňa má 380 centimetrov a vysoký je 12 metrov. Nájdete ho v mestskej záhrade na mieste, ktoré je hojne navštevované, ľudia sa tu radi stretávajú a trávia tu voľný čas. „Strom je akýmsi symbolom parku – žiaden návštevník ho nemôže prehliadnuť,“ avizujú prihlasovatelia o strome, ktorý svojím vzrastom a širokými konármi pôsobí majestátne a vznešene.

Patrí medzi významné dreviny v meste Rimavská Sobota. História parku siaha do prvej polovice 19. storočia, kedy ho založil mestský radca Ferdinand Lenner pod názvom Szechenyiho záhrada a stala sa centrom športových aktivít. O prihásení stromu do ankety sme informovali už pred mesiacov v článku Fontána v mestskej záhrade mení farby. Rastie pri nej mohutný orech.

O priazeň verejnosti sa uchádza aj 250-ročný Dub Jadranský v Kešovciach. Vysoký je 13 metrov a rastie na hranici dvoch pozemkov, zrejme i v minulosti slúžil ako „hraničný strom“. Podľa informmácií z CHKO Cerova vrchovina v máji pod jeho mohutnými zakrivenými konármi kvitne aj prilbovka dlholistá – vzácny a zraniteľný druh orchidey. Strom je svojim tvarom už na prvý pohľad nezvyčajný a je výrazným krajinotvorným prvkom. Nie len v regióne je dub jadranský vzácnou a zriedkavou drevinou. Na jar tohto roku boli v jeho okolí zredukované konkurenčné dreviny. Z ich časti sa vytvoril vhodný úkryt pre plcha, ktorý si pri dube tiež našiel svoj domov.

Nadácia Ekopolis v roku 2022 organizuje v poradí už 20. ročník ankety Strom roka. Jej patrónom je Peter Lipa. Pekné fotky, ktoré nájdete v ankete sú z hľadáčika Martina Babaríka z R. Soboty, ktorý už niekoľko rokov fotí finalistov ankety Strom roka. Jeho tvorbu si môžete kedykoľvek pozrieť napríklad na Facebooku – Slovenské stromy alebo na Instagrame.

Hlasovať môžete 4 spôsobmi:

  • hlasovanie na webehttps://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka/finalisti/orech_cierny_rimavskasobota
  • Facebook hlasovanie: hlasovať sa dá na sociálnej sieti Facebook Nadácie Ekopolis, vo fotoalbume „Finalisti Strom roka 2022“ pri konkrétnej fotografii obľúbeného stromu.
  • formou SMS správy: a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773. Ideálne je uviesť meno, priezvisko a mailovú adresu.
  • originálny hlasovací lístok: ten nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, v kníhkupectve Artforum v Bratislave.

Zdroj: vobraze.sk, Ekopolis, foto: Martin Babarík