Na fotení ho najviac baví pozerať sa na svet inak ako ľudským okom. Jeho fotografie získali mnohé ocenenia

Martin Babarík na potulkách Slovenskom, na vrchu Malá Chochuľa. Foto: Marek Vargic

„Snov mám neúrekom, ale fotografický nemám žiadny. Fotím, a to je vlastne už samo osebe splneným snom,“ hovorí pre v obraze.sk Martin Babarík, fotograf z Rimavskej Soboty, ktorého fotografie očarili porotcov z rôznych kútov sveta.

Chlapec s fotoaparátom na krku

„Už na fotkách z detstva, na ktorých mám 3-4 roky, mi visí na krku zavesený fotoaparát,“ spomína Martin na prvý kontakt s ním. Vážnejšie sa fotografii začal venovať niekedy po strednej škole. „Som rád, že som začal fotiť v dobe nedigitálnej, a teda fotenie v manuálnom režime mi je dnes úplne prirodzené.“ Na fotografovaní ho najviac baví to, že mu umožňuje pozerať sa na svet inak ako ľudským okom. Väčšina jeho záberov vzniká v prírode. „Samozrejme, mám k nej kladný vzťah. Nechcel by som si ju pohnevať. V prírode a s prírodou trávim veľa času,“ uviedol.

Bola za tým zvedavosť

„V porotách medzinárodných súťaží sedia ľudia, ktorí vo svete fotografie niečo znamenajú. Bol som zvedavý, ako tam moje práce obstoja. Ako hodnotia fotografie, aké fotografie sú najlepšie. Je to veľmi dobrá skúsenosť a inšpirácia,“ uviedol Babarík. Prvé ocenenie nenechalo na seba dlho čakať. V roku 2020 sa zúčastnil súťaže Photo Art Prague, kde v kategórii Photojournalism získal z asociácie Photographic Society of America ocenenie PSA Ribbon. “ Toto ocenenie ma veľmi nakoplo a začal som vyhľadávať aj iné súťaže vo svete a zúčastňovať sa ich“. Martin svojou prácou získal viacero nominácií a čestných uznaní z medzinárodných súťaží. „Nie sú to síce hlavné ceny, no všetky si ich veľmi vážim. Získať ich v konkurencii tisícok fotografií niekedy z viac ako stovky krajín sveta je vždy úspech. Spomeniem napríklad čestné uznanie z Color Awards z Kalifornie, v porote ktorej sedia ľudia zo svetových galérií a múzeí. Alebo posledne z Tokyo International Foto Awards (TIFA), kde som v kategórii Nature/Trees získal striebro za sériu fotiek stromov.“

V bulletine Radošincov

Fotografovanie je s časti súčasťou jeho zamestnania, ale neživí sa výlučne ako fotograf. „Som grafik. Fotografovanie je však bezpochyby mojím koníčkom a relaxom,“ podotkol. Ako ďalej povedal Martin, vlastnú autorskú knihu zatiaľ nemá, ale jeho fotografie už boli zverejnené v rôznych publikáciách, alebo v časopisoch, ale napríklad aj v bulletínoch, plagátoch a podobne. „Teraz mám napríklad fotografie v bulletíne Radošinského naivného divadla k predstaveniu Pán Strom, z čoho sa veľmi teším,“ poznamenal.

Z Lučenca do Tokia

Fotografie Martina Babaríka boli v posledných rokoch vystavené na troch rôznych výstavách v Lučenci, po dobu niekoľkých mesiacov. V súčasnosti sú jeho víťazné fotografie stromov z medzinárodnej súťaže TIFA 2021 vystavené v Tokiu. Martin už niekoľko rokov fotí aj finalistov ankety Strom roka, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis. Jeho tvorbu si môžete kedykoľvek pozrieť napríklad na Facebooku – Slovenské stromy alebo na Instagrame.

Zdroj: vobraze.sk Foto: archív Martin Babarík