Stomatológa Štovčíka do Rimavskej Soboty pritiahol futbal

Stomatológ Michal Štovčík ukončil odbor zubného lekárstva pred viac ako šesťdesiatimi rokmi. Pôsobí ešte v Rimavskej Sobote i v Hajnáčke

Mnohí jeho rovesníci by si už dávno užívali oddych na zaslúženom dôchodku, ale zubný lekár Michal Stovčík (83) je stále aktívny. Pôsobí v Rimavskej Sobote i v Hajnáčke, kde vypomáha mladším zubárom. Pochádza z okolia Košíc, no väčšinu života prežil v Rimavskej Sobote. Sem sa rozhodol presťahovať kvôli práci, ale aj kvôli futbalu, ktorému sa aktívne venoval niekoľko dekád. Po zoznámení sa s jeho manželkou, rodáčkou z Hrnčiarskych Zalužian, sa usadili v Rimavskej Sobote. Štovčík okrem zubárčiny pôsobil aj ako riaditeľ bývalej polikliniky, ktorá sa nachádzala v budove súčasného Okresného súdu v Rimavskej Sobote.

Michal Stovčík vždy vedel, že sa chce venovať stomatológii. O inej alternatíve v zdravotníctve neuvažoval. ,,Ja som sa pre zubárčinu narodil,“ povedal pre vobraze.sk. Ako vysvetlil, práca zubára ho baví, a preto ju robí dodnes. V roku 1962 úspešne ukončil odbor zubného lekárstva v Košiciach a tento rok to bude presne 62 rokov, ako svoje povolanie aktívne vykonáva. Spoločne so stomatologičkou Danielou Megelovou pôsobia v zubnom centre na Športovej ulici v Rimavskej Sobote. Sídli tu aj zubná pohotovosť. „V tejto budove som robil roky. Teraz sem chodím vypomáhať každý štvrtok,“ hovorí a dodáva, že v ambulancii v Hajnáčke ho môžete zase stretnúť každú stredu. Za tie roky, čo v stomatológii pôsobí, pozoruje zmeny, ktoré so sebou priniesla dnešná doba. „Ako prednosta oddelenia okresného stomatológa som prijímal mladých. V tej dobe som ja bol mladší, ostatní stomatológovia boli starší a mali ultimáta, dokedy môžu robiť. Tiež nás potom bolo málo a boli sme radi, keď prišli vyštudovaní zubári z Bratislavy či Košíc,“ poznamenal.

V súčasnosti vyzdvihuje dôležitosť preventívnych zubných prehliadok, na ktoré zubní lekári často upozorňujú. „Teraz sa to ukazuje, že je to už na správnej ceste, ale bolo obdobie, kedy sa prevencii nevenovalo toľko pozornosti. Keď som ja začínal, tak to bolo tiež lepšie.“ V porovnaní s minulosťou tak Štovčík spomína na pravidelné preventívne prehliadky na základných školách, ktoré zubári vykonávali aj v triedach, a ktoré podľa jeho slov dnes chýbajú. ,,Dnes to nechávame všetko na rodičoch,“ hovorí Stovčík, podľa ktorého je prevencia na prvom mieste.

Rodeného východniara do Rimavskej Soboty zavial okrem práce futbal, ktorý hrával za lekársku fakultu v Košiciach. „Riaditeľom fakulty bol vedy Soboťan a hľadal zubárov, tak ma presvedčil a mal som tu kamarátov, tak aj kvôli nim som prišiel do R. Soboty. Nemal som problém s aklimatizáciou,“ priblížil Štovčík. Futbal hrával 10 rokov v drese Rimavskej Soboty. „Hrávali sme vtedy krajskú súťaž, chodili sme vtedy hrať aj na Oravu, Kysuce, celý Stredoslovenský kraj,“ povedal Štovčík, ktorý nebol len aktívnym záložníkom, ale venoval sa aj trénovaniu mladých talentov. Počas svojej hráčskej kariéry vyzbierali so svojim tímom niekoľko pohárov, no s pokorou priznáva, že futbalové úspechy sprevádzali aj prehry.

S manželkou spoločne vychovali dcéru a syna. Dcéra je inžinierkou ekonómie a pôsobí ako riaditeľka Slovenskej sporiteľne vo Fiľakove. Okrem neho sa lekárstvu venovala aj jeho sestra Edita Štovčíková, ktorá bola dlhé roky pediatričkou v Rimavskej Sobote. K lekárskemu povolaniu majú blízko viacerí členovia jeho rodiny, a tak pri rodinných stretnutiach nie je núdza o spoločné témy.

Medzi jeho záľuby patrí tiež poľovníctvo, ktorému sa venuje už celých 40 rokov. Na konte má rôzne trofeje od jeleňov po diviaky. Ako sám hovorí, dnes už namiesto pušky radšej vezme krmivo, ktoré zanesie do lesa zverine. Tá to ocení zvlášť v týchto zimných mesiacoch, kedy je potravy v lese menej.

V zubárčine vidí skúsený stomatológ perspektívu aj v rámci Rimavskej Soboty. Práve tu nastal za posledné roky príchod pár mladých zubných lekárov. ,,Nemusíte sa báť, že tu nebude zubárov,“ odkazuje Michal Štovčík.

Zdroj: vobraze.sk