Zdolali historické chodníčky Márie Széchy

Splav Hrona, turistika Veporskými vrchmi, návšteva jaskýň, či prechod historickými chodníčkami Márie Széchy patril k prvým oficiálnym akciám miestnych turistov z okresu Rimavská Sobota, ktorí využili prvý deň po zrušení výninočného stavu. Užili si pekný deň.

Tí, čo štartovali už o piatej ráno z Muráňa do Rimavskej Soboty zastihlo aj mrholenie, čo ich ale neodradilo zdolať trasu dlhú 52 kilometrov. Odmenou im bolo slnečné počasie popoludní aj podvečerný dážď. Spestrením bola aktívna účasť aj historika, ktorý turistom priblížil zaujímavosti týkajúce sa Márie Széchy. Hrdej bojovníčky, známej svojou krásou aj ako Muránska Venuša, ktorá bola najvýraznejšou postavou dejín hradu Muráň.

Podľa organizátora akcie Jozefa Szaba z Klubu slovenských turistov Rimavská Sobota bol účasťou nových ľudí potešený. „Gratulujem všetkým, ktorí to zdolali celé, ale aj tým, ktorí si prešli aspoň časť trasy a vychutnali si tak príjemnú spoločnosť pozitívne naladených ľudí v krásnej jarnej prírode. Les bol krásne zelený a dýchal čerstvosťou,“ skonštatoval Szabó, ktorý vyzýva priaznivcov, aby vyrazili do prírody a možno aj na niektorú z akcií KST Rimavská Sobota.

Na pláne je aj pokračovanie Cesty Márie Széchy, tentokrát z Fiľakova do Rimavskej Soboty. Desiatky rokov bola táto hradná cesta, ktorá spája Muránsky s Fiľakovským hradom, zimnou bežkárskou udalosťou. Avšak posledné roky museli prejsť na pešiu turistiku, ktorú v súčasnosi prebrali už mladší organizátori. Akcie sa zúčastnili miestni turisti, priaznivci a prišiel aj stály účastník Gabriel Csomos z Bratislavy. Spolu so Szabom túto cestu už prešli naraz aj celú, za jeden deň. Celá cesta má približne 90 kilometrov.