V Tisovci budú mať nové zdravotné stredisko. Rekonštrukcia je vo finálnej fáze

Moderné zdravotné stredisko a lekári pod jednou strechou. To má priniesť centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti v Tisovci. Rekonštrukcia budovy spoločnosti Služby mesta Tisovec na Francisciho ulici za viac ako 830-tisíc eur sa chýli ku koncu. Lekári by sa tam mali nasťahovať koncom decembra. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol primátor Tisovca Ján Vengrín, práce idú podľa plánu a koncom novembra majú byť práce ukončené. Samotní lekári by mali začať ordinovať v nových priestoroch od začiatku januára.

Jednoposchodová budova bude bezbariérová s výťahom a okrem lekárov už v súčasnosti ordinujucich v Tisovci má pribudnúť aj jeden rehabilitačný lekár z Brezna s ambulanciou fyzioterapie. V novom zdravotnom stredisku budú sídliť dvaja všeobecní lekári pre dospelých, jeden pediater, dvaja stomatológovia a gynekológ Peter Marko. Podľa primátora jedným zo zubárov je lekárka Zuzana Šuranová a s druhým lekárom sú ešte v rokovaní. V Tisovci v súčasnosti slúžia len lekári vo vysokom dôchodkovom veku. Všetci stále na plný úväzok a netušia, kto by ich nahradil. Primátor Vengrín túto situáciu vidí ako problém a zaoberá sa ním. „Je to veľký problém,“ povedal a dodal, že komunikoval o tom už aj s Banskobystrickým samosprávnym krajom. Traja lekári majú ordinácie v rohovej budove oproti Mestského kultúrneho strediska, lekárka pre dospelých Anna Žiaková slúži priamo v MsKS, na prízemí budovy.

Nové zdravotné stredisko vzniká na sídlisku v rámci podporeného projektu z roku 2021. Samospráva naň získala nenávratný finančný príspevok vo výške približne 780-tisíc eur a spolufinancuje ho čiastkou vyše 40-tisíc eur. Ako doplnil primátor Vengrín, neoprávnené výdavky predstavujú zatiaľ okolo 20 tisíc eur.
Rekonštrukcia sa týka celej budovy, ako interiéru, tak aj exteriéru. Opravená tak bola strecha, okná, inžinierske siete a rozvody, fasáda, na ktorej v súčasnosti majú robiť pracovníci ešte záverečnú omietku. Verejné obstarávanie vyhrala spoločnosť Westron Partners z Košíc, ktorá zabezpečuje stavebnú časť projektu.

V budove predtým bolo stolárstvo, sklenárstvo, pohrebné služby, či prenajaté priestory mali služby ako pedikúra i kaderník. V súčasnosti sú v iných prenajatých budovách, kedy sa srátia, sa zatiaľ nevie.

Mesto má podľa primátora na budúci rok ešte investovať do parkoviska a počítajú aj s výstavbou detského ihriska, na ktoré získali dotáciu. Podľa Vengrína sa po dokončení projektov zvýši občianska vybavenosť a bude to veľmi dobrá služba pre verejnosť.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Ján Vengrín