V Tisovci slúžia len lekári vo vysokom dôchodkovom veku. Jeden oslávil jubileum

V Tisovci strávil väčšinu svojho pracovného života. Ako všeobecný lekár pre dospelých tu odrobil vyše 40 rokov. Peter Šuran si v júni prevzal Cenu mesta Tisovec. 

V Tisovci sa o zdravie obyvateľov starajú štyria lekári. Všetci sú vo vysokom dôchodkovom veku. Ambulancie majú v blízkosti Mestského kultúrneho strediska a všetci stále pracujú na plný úväzok. Kto by ich nahradil, zatiaľ netušia. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedol všeobecný lekár pre dospelých Peter Šuran, všetci štyria sú dôchodcovia a vychádzajú ako jedna veľká rodina. Okrem neho je ešte lekárkou pre dospelých Anna Žiaková (71), pediatričkou je Milota Bindasová (68) a zubárkou Zuzana Šuranová (69). Tá má v Tisovci odslúžených najviac rokov, pracuje tam od roku 1977. „Je to moja prvá bývalá žena,“ poznamenal čerstvý jubilant Šuran, ktorý minulý mesiac oslávil 70 rokov. 

V Tisovci podľa jeho slov mali aj mladého stomatológa Michala Juršíka, ktorý ale ordináciu zrušil a odišiel do Rimavskej Soboty. Traja lekári majú ordinácie v rohovej budove oproti Mestského kultúrneho strediska, Anna Žiaková slúži priamo v MsKS, na prízemí budovy. 

Pacienti im podľa Šurana ubúdajú. „Je to trend Rimavskosobotského okresu z jednoduchého dôvodu – detí sa rodí menej a ostatným lekárom prirodzene vymierajú pacienti, alebo odchádzajú za prácou mimo región Rimavská Sobota,“ priblížil Peter Šuran. Takýto trend je však zo skúseností napríklad aj v Ratkovej. „Tam zomrel doktor Huťan a nie je tam po ňom nikto. V Rimavskej Bani a Lukovištiach bol doktor Krajčík a ani tam nikto nie je. Ľudia tak viac cestujú. A po nás neviem, či niekto príde,“ skonštatoval. 

Situácia je alarmujúca dlhé roky. „Denne počúvame správy o situácii všeobecných lekárov pre dospelých, pre deti a dorast. Je ich málo, všetci lekári sme skôr v dôchodkovom veku a do malých regiónov nikto nechce ísť. Náš okres je na tom ešte horšie, lebo je to dané prirodzenou migráciou ľudí za výhodnejším zamestnaním. Je umenie udržať mladých lekárov na Slovensku a o to väčší v malých okresoch,“ dodal. Ak by aj niekto mladý prišiel do Tisovca ordinovať, jeho zaučenie či odovzdanie skúseností si vzhľadom na veľký vekový rozdiel vie ťažko predstaviť. 

V meste na severe Rimavskosobotského okresu strávil väčšinu svojho pracovného života. Ako všeobecný lekár pre dospelých si tam odkrútil vyše 40 rokov. Peter Šuran si v júni prevzal Cenu mesta Tisovec. Do práce dochádza z Lubeníka, kam sa priženil.

Lekár Peter Šuran ordinuje vyše 40 rokov. Nemal svedomie odísť z Tisovca

Zdroj: vobraze.sk, foto: Milan Slabej