Šípkar Kriška z Tisovca sa pripravuje na juniorské majstrovstvá Európy

Hugovi Kriškovi z Tisovca učarovali šípky. Dostal sa do juniorskej reprezentácie a zažije premiéru na vrcholnom podujatí. V júli sa predstaví na majstrovstvách Európy, ktoré sa budú konať v lotyšskej Rige. Ako Kriška (18) uviedol pre vobraze.sk, jeho ambíciou je dosiahnuť na nich čo najlepší výsledok. „Aj keď to bude dosť ťažké, lebo z každej krajiny tam budú tí najlepší hráči,“ dodal. Predstaví sa v klasických šípkach, v kategórii do 18 rokov. Za svoj najväčší úspech považuje prvenstvo spred pár dní na turnaji Slovenského pohára v Dubnici nad Váhom. V rovnakej súťaži si už pripísal na konto aj druhé miesto. Kriška predpokladá, že mu do mládežníckej reprezentácie pomohlo aj postavenie v slovenskom rebríčku. V najbližších dňoch ho čaká reprezentačný zraz, kde bude dolaďovať formu pred európskym šampionátom.

Podľa jeho slov sa k šípkam dostal úplnou náhodou počas dovolenky v roku 2018. Zbadal tam terč a skúsil si len tak zahádzať. „Zapáčilo sa mi to a odvtedy som sa začal zaujímať o tento šport. Akurát vtedy sa počas Vianoc konali v Anglicku majstrovstvá sveta. Očarilo ma, že ich sledovalo okolo päťtisíc ľudí a začalo to byť pre mňa veľmi zaujímavé,“ spomína Kriška. Neskôr si kúpil prvý terč, na ktorom trénoval. „A bola to dobrá voľba, lebo akurát zúril covid a nič iné sa nedalo robiť. V podstate som trénoval niekedy aj sedem hodín denne,“ podotkol Tisovčan, ktorý hráva za klub Darts Club PolePole Podunajské Biskupice.

Ozrejmil, že keď ho čakajú nejaké turnaje, tak sa snaží trénovať každý deň. „Nie vždy to však vyjde, lebo mám aj iné povinnosti, takže sa mi stane, že občas vynechám dva dni, ale minimálne tých päť dní v týždni si zatrénujem. Denne trénujem dve a pol až tri hodinky,“ uviedol Hugo Kriška. Za úspech považuje aj štvrté miesto na majstrovstvách Slovenska v elektronických šípkach, ktoré hrával približne rok. „Rozdiel medzi klasickými a elektronickými šípkami je ten, že elektronické šípky majú plastové hroty, čiže majú nižšiu váhu, kým klasické šípky majú oceľové hroty a sú ťažšie. A sú viac profesionálnejšie,“ povedal Hugo. Doplnil, že sa rozbieha boom klasických šípok na Slovensku. „Môžem povedať, že aj v našom zväze sa robí pre klasické (steelové) šípky veľa práce a myslím si, že ešte budú viac rásť,“ usudzuje.

Uzavrieť sa počas zápasov a sústrediť sa len na terč, to je podľa Huga Krišku v šípkach najdôležitejšie. Jeho najväčším snom je dostať sa v budúcnosti do PDC (Professional Darts Corporation), kde je 128 najlepších šípkarov na svete. „Zo Slovákov sa tam ešte nikto nedostal, aj keď to skúšajú každý rok a dúfame, že sa nejaký Slovák nájde, aby sme aj my tam mali profesionála, lebo momentálne majú Česi dvoch,“ poznamenal šípkar z mesta pod Hradovou.

Hugo Kriška navštevuje tretí ročník na Spojenej škole – SOŠ elektrotechnická v Banskej Bystrici, študuje odbor mechatronik. Podľa neho je to odbor so širokým zameraním, s ktorým sa dá po skončení školy dobre uplatniť, keďže ho bavia CNC stroje a programovanie na počítači. Technické školy majú skončené aj jeho brat a otec. Hugo bol v žiackom veku futbalovým brankárom a venoval sa tiež taekwondu. Vo voľnom čase si rád zájde rekreačne na ryby alebo si občas zahrá na saxofóne. Hre na tento hudobný nástroj sa venoval aj v základnej umeleckej škole.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album H. Krišku