Na svet pomohla stovkám bábätiek. Zuzana Spodniaková si ocenenie z lučeneckej nemocnice Sestra roka mimoriadne váži

V rodine nemali žiadneho zdravotníka, no Zuzana Spodniaková z Lučenca sa už na základnej škole rozhodla, že chce byť sestričkou a pomáhať druhým. A táto túžba ju neopustila ani pri výbere strednej školy. Počas štúdia na Strednej zdravotníckej škole v Lučenci jej učarovala práca pôrodnej asistentky, keď praxovala na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v lučeneckej nemocnici.  Na tomto poste odpracovala nakoniec dlhých 39 rokov. Posledných 18 na pozícii vedúcej sestry. 

Zuzana Spodniaková pracuje od začiatku júna už ako dokumentačná sestra, no na roky odpracované na oddelení, kde privádzala na svet bábätká, nikdy nezabudne. „Na našom oddelení sa začína život. Narodenie dieťatka je najkrajšou chvíľou pre budúce mamičky. A ja som bola pri tom. Boli to stovky radostných momentov a tie šťastné chvíle sme prežívali spolu s rodičmi,“ hovorí pre vobraze.sk Zuzana Spodniaková. Na sále dokonca už stretávala aj oteckov, ktorých pomáhala priviesť na svet.

Sama je mamou dvoch detí, no ani jedno nepracuje v zdravotníctve. „Je to mimoriadne náročná práca a vyžaduje si celého človeka. Skĺbiť prácu, rodinu, voľný čas, nie je jednoduché,“ tvrdí dlhoročná sestra, ktorá popri zamestnaní vyštudovala aj odbor pôrodná asistentka. „Tých je momentálne akútny nedostatok. Chýba nám spoločenské uznanie. Mojím želaním je, aby mali pôrodné asistentky vytvorené vhodné podmienky na prácu, aby ju mohli vykonávať profesionálne, s rešpektom ku žene a ku dieťaťu. Aby v práci cítili ústretovosť, rešpekt, aby boli chápané a akceptované ako rovnocenné partnerky v tíme lekár – pôrodná asistentka.“

Vo voľnom čase sa venuje turistike, jej srdcovou záležitosťou je však tanec. V minulosti boli aj s manželom členmi folklórneho súboru Ipeľ.

Za takmer štyri desaťročia profesionálnej práce získala v máji od vedenia nemocnice ocenenie „Sestra roka – ocenenie za prácu sestry“. Je prejavom vďaky za jej neúnavné úsilie, ktoré denno-denne venuje tomu, aby nemocnica bola príjemným miestom nielen pre pacientov, ale aj pre ich blízkych a príbuzných. 

„Bolo to veľmi milé prekvapenie. Vôbec som to nečakala. Mimoriadne si to vážim,“ reagovala Zuzana Spodniaková. Okrem nej boli medzi ocenenými sestrami vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou v Lučenci aj Adriana Lempochnerová a Miroslava Ďurišková.

Zdroj: vobraze.sk