Polikliniku v Tornali postupne renovujú. Veľa lekárov je roztrúsených po meste

V poliklinike v Tornali na Hlavnom námestí majú lekármi obsadenú viac ako polovicu priestorov. Lekárov, ktorí odišli na dôchodok alebo zomreli, sa im zatiaľ nahradiť nedarí. Všeobecní lekári pre dospelých predstavujú najsilnejšie zastúpenie medzi lekármi. Patria k nim Ján Gyökér a Erika Ferenczová. Medzi odbornými lekármi v poliklinike sídli internista Tibor Pipas. V poliklinike ďalej ordinujú všeobecný lekár Erik Gyõrfi a nový zubár Peter Horváth. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedla správkyňa polikliniky Ľubica Feješová, disponujú aj diabetologickou ambulanciou, ktorá funguje trikrát do týždňa a vedie ju Viera Železníková z Košíc (pondelok, utorok a štvrtok). 

Medzi dochádzajúcimi lekármi je krčný lekár Slavomír Hasara z R. Soboty, ktorý tu pracuje v pondelok a stredu. Z R. Soboty do tornaľskej polikliniky prichádzajú pracovať aj dvaja gynekológovia, Augustín Nagy a Bohuš Vredík. „Ambulancia tak funguje päťkrát do týždňa,“ dodáva Feješová s tým, že do polikliniky sa snažia investovať za obdobie posledných päť rokov, ako sú novými správcami. Partiu cezpoľných lekárov uzatváralogopedička Mária Lukáčová z R. Soboty. „V súčasnosti nemáme v poliklinike už lekára v dôchodkovom veku, sú v produktívnom veku,“ hovorí s tým, že ohľadom získavania nových lekárov sa vedú rokovania.

V priestoroch polikliniky by podľa Feješovej radi privítali viacerých odborných lekárov, spomenula urológa či dermatológa. „Hľadáme ich roky, ale žiaľ, nedarí sa,“ priblížila Feješová a dodáva, že minulý rok prišli aj o dlhoročného chirurga. Pediatra v objekte zatiaľ nemajú.

Lekári aj verejnosť majú k dispozícii röntgenové pracovisko i sonografiu. K dispozícii je aj lekáreň. Poliklinika je delená na tri časti. „Z hlavnej budovy sa nám jednu časť podarilo zrekonštruovať a do budúcna plánujeme obnovu fasády a chceme skvalitniť prostredie, ktoré by prilákalo nových lekárov. Rekonštrukciu priestorov im vieme bez problémov zabezpečiť. Priestoru je tu dosť,“ dodáva. 

V Tornali do dôchodku odišiel pediater Štefan Vályi. Okrem aktívneho osemdesiatnika chirurga Alexandra Köröcza zomrel aj šesťdesiatnik pediater Daniel Beracko a v meste tak zostali traja detskí lekári. 
V priestoroch polikliniky sa v minulosti nachádzala aj očná ambulancia, dvakrát týždenne, ale doktorka Hilda Konečná ordinuje už pár rokov v priestoroch vedľa očnej optiky. Tornaľu však podľa primátorky mesta Eriky Győrfiovej pracovne navštevuje desiatky rokov. Viaceré ambulancie lekárov sú podľa nej roztrúsené v meste na viacerých uliciach. Patria medzi ne psychiatrická, neurologická či zubná ambulancia. Na Poštovej ulici ordinujú dvaja všeobecní lekári Ondrej Slezák a Martin Slezák. „V týchto priestoroch je aj pľúcna ambulancia, ktorá je k dispozícii jedenkrát týždenne. Tam ordinuje aj jedna detská lekárka. Je tam aj rehabilitácia i lekáreň,“ priblížila situáciu v zdravotníctve v meste primátorka Győrfiová. 

Viacero ambulancií je podľa nej aj na Škultétyho ulici, kde ordinuje dlhoročná všeobecná lekárka Valéria Knížková, detský lekár Pavel Koniar, internistka Erika Antalová či zubná lekarka Lena Ondriková. Dlhoročným lekárom v Tornali je aj neurológ Mikuláš Nyéky, ktorý ordinuje na Tomášikovej ulici. V tej istej budove je aj zubná lekárka Andrea Kissová. 

Väčšina lekárov, ktorí majú súkromné ambulancie, sú však podľa tornaľskej primátorky v dôchodkovom veku. Ako Győrfiová dodala, túto skutočnosť si uvedomujú a snažia sa hľadať nových lekárov. „Za kardiológom, endokrinológom, kožným, urológom, ortopédom, gastroenterológom musia občania dochádzať do iných miest,“ podotkla Erika Győrfiová. Za najväčší problém považuje chýbajúceho chirurga. „Od minulého roka sa snažím získať chirurga na plný úväzok, už som rokovala s mnohými v tejto súvislosti,“ povedala. 

Zdroj: vobraze.sk