Na Duklu trénoval popri práci technika. Cyklomaratón absolvoval štvrtýkrát

37-ročný Ján Juhaniak vyrazil tento rok na Duklu po štvrtýkrát (v čele pelotónu prvý zľava)

Vytrvalostný cyklomaratón Poltár – Dukla – Poltár, ktorý má za sebou už 46. ročník, absolvovalo tridsať cyklistov. Medzi nimi boli aj tri ženy – Majka, Erna alias Janka a Ági, ktorým organizátor podujatia Pavol Hedvigy zložil obzvlášť poklonu. Pozitívom je, že do cyklomaratónu sa zapojilo viac cyklistov ako po minulé roky a účasť má stúpajúcu tendenciu. „Dukla nie sú preteky, je to cyklomaratón, ktorý má spájať ľudí, učí byť trpezlivý, pomáhať jeden druhému a v neposlednom rade ťahať za jeden koniec a ísť tým správnym smerom,“ skonštatoval Hedvigy z V. Teriakoviec, ktorý sedel v doprovodnom vozidle a s manželkou sa starral o hladký prieheb maratónu. Štartovalo sa z R. Soboty.

Cyklomaratón dlhé roky organizovali bratia Marcíkovci z Rovnian*, okres Poltár, posledné roky nesie akcia na ich počesť prívlastok Memoriál bratov Marcíkovcov. Za tri dni prešli v sedle zhruba 560 kilometrov. Najdlhšiu trasu prekonali hneď v prvý deň, kedy zdolali okolo 250 kilometrov. „Aj sme zmokli v daždivom počasí, ale bolo teplo a neboli to veľké dažde. Raz to bolo dokonca len od cesty, čo bolo popršané. Minulý rok sme zmokli viac,“ povedal pre vobraze.sk Ján Juhaniak, ktorý sa cyklomaratónu zúčastnil už štvrtýkrát. Cyklisti išli v prvý deň najdlhšiu trasu z R. Soboty do Svidníka. „Tento rok sme obchádzali sedlo Úhorná kvôli opravám cesty a išli sme cez Betliar. Bola to dlhšia, no dobrá obchádzka s plynulým stúpaním, lesom, v tieni,“ hovorí Juhaniak, ktorý sa tento rok vybral na Duklu s 3,5 tisíc kilometrami v nohách.

„Nie je to až tak veľa, boli medzi nami aj cyklisti, ktorí mali len vyše tisícky a dali to. Priemerná rýchlosť bola vyššia, ako vlani, okolo 28 kilometrov a veľmi sme sa netrhali a viac sme sa počkali. Boli sme dobrá partia a pridali sa k nám aj cyklisti, s ktorými nemám možnosť veľmi bicyklovať,“ hovorí 37-ročný Juhaniak, ktorý býva v Rimavskej Sobote, pochádza však z R. Zalužian. Ako spomenul, špeciálnu prípravu nemal a väčšinou trénoval popri práci len menšie trasy do sto kilometrov. „V práci sa tiež niečo nabehám, ale na Duklu by to dostatočný tréning nebol. V Rimavskej Sobote robíme na zmeny, dva dni robím a dva dni som doma. Som rád, že som si na tréning našiel čas aj popri práci, rodine a dvoch dcérkach. Teším ma, že sa to všetko dalo zladiť a na trase a na vrcholoch kopcov ma ostatní nemuseli nejako čakať. Človeka to poteší, keď niečo takéto zvládne,“ poznamenal s úsmevom Juhaniak, ktorý robí technika v STK MT Control v Rimavskej Sobote. Ako s úsmevom priznal, deň po príchode sa mu nechcelo vyjsť ani z bytu, lebo ho boleli nohy.

Okolo 550 kilometrov robí len raz do roka. „Keď toto cyklista zvládne a zregeneruje, tak je vo veľmi dobrej kondícii a počas leta ho už len tak hocičo nezastaví,“ dodal. K vážnejšiemu bicyklovaniu sa dostal pred siedmimi rokmi, kedy si kúpil bicykel. Je technicky zdatnejší a na bicykli si základnú údržbu robí sám, ostatné veci však nosí do servisu, kde sa na takéto veci špecializujú. „Každý sa vyzná v tom svojom remesle,“ podotkol. Z koníčkov sa túto zimu začal venovať bežkovaniu. „Skúsil som to prvýkrát a bolo to dobré. Inak sa ďalším športom zatiaľ nevenujem,“ podotkol.

Do budúcna plánuje absolvovať aj ďalšie ročníky cyklomaratónu. Súťažne pretekal, na cestných maratónoch a niekoľkokrát sa zapojil aj do kategórie master v Merida Road cup. Zúčastňuje sa však aj ako dobrovoľník pri organizovaní cyklistických pretekov. 46. ročník cyklomaratónu štartoval z R. Soboty, kam sa cyklisti aj vrátili. Okrem R. Soboty boli v pelotóne cyklisti aj z Lučenca, Oždian, Levíc, Trnavy, Košíc, Sniny, Hriňovej, Hlohovca, Přerova, Detvy či B. Bystrice.

* oprava 5.8.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Pavol Hedvigy