Lyžiari i turisti si užili zimný prechod Muránskou planinou. Akciu na Tŕstí točila RTVS

Muránska planina v zime
Lyžiari a turisti v Sedle Javorinka pri prechode Muránskou planinou

Lyžiari i turisti si vo februári užili zimný prechod Muránskou planinou. Snehu mali dostatok. Išlo už o 65. ročník a zrejme najstarší organizovaný lyžiarsky prechod na Slovensku. Organizoval ho Klub slovenských turistov Rimavská Sobota zúčastnili sa ho však aj ďalší turisti.

Zhruba 35 priaznivcov aktívneho oddychu v prírode sa stretlo v Sedle Javorinka (942 m n.m.). Odtiaľ ich čakal zhruba 33 kilometrový prechod smerom na Veľkú lúku. Takmer polovica bola na lyžiach. Štartovali v sedle Javorinka. Cieľ mali v Muráni alebo sa vrátili do Sedla Javorina. V partii turistov vznikli aj viaceré výkonnostné skupiny. Navštívili aj zrúcaninu Hradu Muráň (902 m n.m.). Vypína sa na strmých bralách a je tretí najvyššie položený slovenský hrad. Vo svojej bohatej histórii zohral významnú úlohu. O jeho osudoch sa viac dozviete na informačných tabuliach.

Počas víkendu 19. februára si tak milovníci prírody užili pekný deň, aj napriek silnému vetru, ktorý bolo cítiť v Rimavskej kotline.

V rovnaký deň si ďalší turisti naplánovali aj 48. ročník výstupu na Tŕstie (1 121 m n. m) nad Tisovcom. Výstup približne dvadsiatke turistov z Tisovca spestril tentokrát aj televízny štáb RTVS, ktorý prišiel nakrútiť ďalší pútavý príspevok do relácie Televíkend. Ďalšie desiatky sa pridali z Revúcej či z Polomu.
Náučný chodník na Tŕstie, ktorý vedie po dávnych stopách pedagóga, botanika a priekopníka organizovanej turistiky v Tisovci, Václava Vraného odhalil svoje krásy prírody Slovenského Rudohoria. Tento turista počas svojho života zozbieral až 6 tisíc položiek, ktoré napokon daroval rôznym národným ustanovizniam. 335 z nich sa zachovalo v základnej škole v Tisovci.

Výstup na Tŕstie

Výstup už tradične organizovali turisti z KST Tisovec. Chodník obohacuje niekoľko náučných panelov a čarovné výhľady na Kochy, Kášter, protiľahlú Hradovú, Vysoký vrch, Kozák, Šajbu, Voniacu, Muránsku planinu a v pozadí časť Nízkych Tatier, s Kráľovou hoľou.

Reportáž z výstupu na Tŕstie má byť odvysielaná v RTVS v premiére Televíkendu 4. marca o 17:30 hod. a následne v raňajších reprízach v sobotu a v nedeľu (5. a 6. marca).

Zdroj: vobraze.sk, foto: Renata Stašáková, A. Blahová, D. Liptay, J. Sojková, C. Huňa

Nechajte sa očariť jeseňou na Muránskom hrade
Soboťan dvakrát zdolal Mont Blanc. Zubného technika baví behanie a lezenie po kopcoch