Nechajte sa očariť jeseňou na Muránskom hrade

Muránsky hrad na strmých bralách budí záujem u mnohých ľudí. Nachádza sa na Muránskej planine na širokej plošine Cigánky. Láka k sebe množstvo turistov a obzvlášť krásny je na jeseň. Je tretí najvyššie položený slovenský hrad a vo svojej bohatej histórii zohral významnú úlohu. O jeho osudoch sa viac dozviete na informačných tabuliach.

Len pripomíname, že ho založil rod Bebekovcov, jeden z najvplyvnejších feudálnych rodov Uhorska a postupne patril ďalším významným šľachtickým rodom – Illésházyovcom, Tornalyovcom, Széchyovcom, Koháryovcom až napokon Coburgovcom. S hradom je spájaný aj Františejk Wesselényi a jeho manželka Mária Széchyová, známou ako „Muránska Venuša“. V súčasnosti je po nej pomenovaná pôvodná medzihradná cesta z roku 1644, medzi hradmi Fiľakovo a Muráň. Meria približne 90 kilometrov.

Video z dielne Roberta Piatrika už bolo prednedávnom zverejnené na našej sociálnej sieti vobraze.sk, kde malo úspech. Rozhodli sme sa ho však priniesť aj prostredníctvom krátkeho článku, kde si ho môže pozrieť aj široká verejnosť, ktorá nie je na sociálnej sieti.

Hrad je od obce Muráň vzdialený vyše šesť kilometrov. Smeruje k nemu náučný chodník stredne ťažkej náročnosti s prevýšením viac ako 500 metrov. Na jeho vrchole sa tak môžete pokochať z takmer tisícmetrovej výšky nad morom. Pod hradom nájdete štýlovú chatu aj veľkú lúku, na ktorej chovajú kone – „norika muránskeho“.

Pod hradom majú svoje sídlo sysle, ktoré sú v lete zaujímavou atrakciou pre rodiny s deťmi. V obci nájdete aj známe muránske buchty. Muráň bol súčasťou bohatej a vyspelej železiarskej oblasti Muránskeho panstva. Patrili mu nielen desiatky obcí na Gemeri, ale aj na Horehroní a Spiši.

Sysle v GMM sa na zimný spánok neuložili

Zdroj: vobraze.sk, muranskaplanina.sk, foto a video Robert Piatrik