Sobotský Richard Müller je otužilcom a darcom krvi

Otužovanie patrí posledné roky medzi obľúbené koníčky širokej verejnosti. Nie je to však iba akási záľuba na trávenie voľného času, ale aj prospešná činnosť na zlepšenie svojho zdravia. Otužovaniu sa venuje aj Soboťan, bývalý profesionálny vojak, Richard Müller (47). Niektorí ho poznajú ako otužilca, iní zase  ako človeka s identickým menom, aké má aj známy slovenský spevák. Richard patrí do klubu Sobotských ľadových medveďov. Ten vznikol v roku 2016, kedy sa partia nadšencov studenej vody okolo Renaty Hanesovej a Benkovcov  rozhodla, že sa začne zúčastňovať na pretekoch Slovenského pohára v zimnom plávaní.

K otužovaniu  pričuchol približne pred siedmimi rokmi. K tomuto netradičnému koníčku sa dostal náhodou. „Keď sme sa raz v neskorú jeseň prechádzali s manželkou na Kurinci, videli sme tam plávať jednu pani. Manželka ju poznala, zakývali si, ja som hneď vyzvedal, kto to je, že by som to chcel ísť vyskúšať aj ja. Tá pani bola Renata Hanesová. Manželka sa s ňou spojila, dala nám termín, kedy tam budú a išiel som si to vyskúšať. Ponoril som sa približne na minútu do vody, zažil som obrovskú eufóriu a odvtedy chodím na Kurinec plávať a ponárať sa každú zimu,“ uviedol pre vobraze.sk Richard Müller.

Od tohto momentu sa venuje otužovaniu nepretržite. Ak si niekto myslí, že je to len zimná záležitosť, je na omyle. Otužovať sa dá počas celého roka každý deň aj studenou sprchou. Práve počas letných mesiacov je to jediná možnosť realizovania tohto koníčka. „ Otužujem denne. Dávam si buď len studenú sprchu alebo sprchovanie ukončím studenou vodou. Stalo sa to mojím zvykom už dávno, keď si nedám na seba studenú vodu aspoň raz za deň, tak mi to chýba. Teraz chodím plávať na Kurinec, no relatívne málo. Len dvakrát do týždňa, a to hlavne cez víkend.“ Aj keď otužuje už pár rokov, pred ľadovou vodou má stále rešpekt a pocit, ako pri prvom vstupe do jazera. Uprednostňuje  pomalý a plynulý vstup do vody, postupne pokračuje hlbšie, svoju pozornosť presmeruje na dýchanie a pokračuje až kým nemá ponorené celé telo. No čas strávený vo vode je však individuálny. Záleží to od toho, aká je voda studená a najmä od toho, aký je človek odolný.

„Prvýkrát som bol namočený vo vode približne minútu, potom som postupne zvyšoval čas trávený vo vode a dotiahol som to na 35 minút v približne trojstupňovej vode. Skúšali sme, čo vydržíme na vlastnej koži a riadili sme sa hlavne svojimi pocitmi vo vode,“ priblížil Richard. Svoj koníček sa snaží realizovať prevažne na Kurinci, no počas jesene a jari občas zavíta na neďaleký Teplý Vrch. Počas zimného obdobia vyskúšal otužovanie aj v Oravskej priehrade. Bolo to podľa neho doposiaľ najextrémnejšie miesto, kde plával.

Pravidelne otužovanie prináša isté benefity. Okrem toho, že vplýva pozitívne na celý organizmus a kardiovaskulárny systém, posilňuje aj imunitu. Zmeny k lepšiemu zaznamenal aj sobotský ľadový medveď. „Lepšie zvládam chlad a zimu. Odkedy chodím do ľadovej vody, príznaky alergie z roka na rok očividne ustupujú. V podstate mám len ľahký priebeh. Ďalší benefit, ktorý na sebe pozorujem, je to, že po plávaní alebo ponáraní v ľadovej vode ma menej bolí koleno a voda ma dokáže ukľudniť a navodzuje veľmi príjemné pocity,“ priblížil Müller.

So športom je spätý celý život. Vyskúšal si karate, futbal, no medzi svoje úspechy zaradil  beh na dlhé trate, odbehol sedem maratónov. Neskôr sa začal venovať bicyklovaniu a pridal k tomu plávanie, čo ho motivovalo k účasti na dvoch „olympijských“ triatlonoch ako amatér. Okrem toho sa na strednej škole venoval atletike a gymnastike. Ani počas kariéry vojaka na šport nezanevrel. V Ozbrojených silách SR štartoval na súťažiach vo vojenskom šesťboji.

V jeho živote ho sprevádza jedna kuriozita, ktorá sa len tak nevidí. „To, že mám rovnaké meno ako náš spevák, je zaujímavé, ale ešte zaujímavejšie je, že môj otec sa volá Vlado, teda presne tak, ako sa volal aj spevákov otec. Takže je to dvojnásobná zaujímavosť. Najčastejšie sa mi stávalo, že sa ma ľudia pýtali, či im nezaspievam. Kolegovia ma niekedy zvykli  prezývať Spevák. Keď som mal takú prácu, pri ktorej som volal klientom, tak sa mi párkrát stalo, že si ľudia mysleli, že si z nich niekto robí srandu a zložili mi telefón,“ poznamenal s úsmevom. Aj keď sú so spevákom menovcami, jeho pesničky by neoznačoval za svoje obľúbené. Pozná len tie, ktoré sa hrajú v rádiách. Nikdy nemal vo svojej zbierke jeho platne, kazety alebo CD. Podobne je to aj s koncertami, na ktoré ešte nezavítal. No keby sa so spevákom niekedy stretol, určite by sa mu prihovoril a spravil si selfie.

Vo svojom živote však Richard poskytuje jeden z nevyčísliteľných druhov pomoci. Daruje najvzácnejšiu tekutinu, a to krv. Prvýkrát sa rozhodol darovať krv v osemnástich rokoch. Neskôr sa k tejto činnosti vrátil pri pomoci známej osoby a od toho momentu  chodí na odbery pravidelne. Za sebou má už 33 darovaní. Jeho manželka pracuje na transfúziologickom oddelení. Zvykne mu povedať, že jeho krv bola využitá na pomoc inej osobe, čo mu dáva dobrý pocit a povzbudzuje ho, aby v tom naďalej pokračoval. 

Pre tých, ktorí uvažujú začať s otužovaním, prezradil Richard Müller niekoľko cenných odporúčaní. „Na internete nájdete mnoho rád a videí ako začať. Treba vyskúšať viac metód, aby človek zistil, čo mu najviac vyhovuje. Proste začať skúšať ako na mňa pôsobí, keď sa umývam do pol pása studenou vodou, vyskúšať pustiť na seba studenú vodu v sprche. Ak má niekto pred studenou vodou veľký rešpekt, tak by mohol začať tak, že bude plynule pokračovať v chodení do vody aj po skončení leta. Čiže bude chodiť plávať aj v septembri, októbri a novembri. Klesajúcou teplotou vody sa bude jeho telo postupne adaptovať na ľadovú vodu. Samozrejme, je tu aj možnosť spojiť sa s niekým, kto už chodí otužovať a pridať sa k nemu. To je asi najideálnejšie riešenie. Ak sa spojí s niekým zo Sobotských ľadových medveďov, radi mu pomôžeme.“

Müller zabavil publikum v R. Sobote + foto a video

Zdroj: vobraze.sk, foto: album R. Müllera