Budovy domova dôchodcov sú postavené. Čakajú na nákup zariadenia

domov dôchodcov Hrnčiarska Ves

Novopostavené budovy budúcich domov dôchodcov v Hrnčiarskej Vsi sú postavené. V každej z nich počítajú len s 12-timi klientami. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla Lucia Bížová, ktorá je garantom sociálnych služieb spoločnosti Schmitlpharm, ide o prvý takýto projekt v tomto regióne. Do postavenia dvoch budov bolo preinvestovaných približne 1,8 mil. eur. Zdôraznila, že projekt počítal so sumou 1,6 mil. eur a 95 percent bolo hradených z eurofondov. „Kofinancovali sme sumu piatimi percentami. Boli tam aj kapitálové výdavky. Zvyšok sme investovali navyše, ako neoprávnené výdavky. Ide o výstavbu oporných múrov a podobne,“ dodala.

Domovy dôchodcov pre 12 klientov

Budovy na dvoch samostatných pozemkoch v okrese Poltár začali stavať vo februári minulého roka. Podľa Bížovej ide o domovy komunitného typu pre 2×12 ľudí. Jeden je v centre pri obecnom úrade a druhý pri kostole.

So zamestnancami, ktorí majú záujem o prácu v domove podľa Bížovej problém nemajú. Malo by ich byť viac ako desať. „Stále robíme výberové konania. V tom okolí je toľko nezamestnaných, že jednoducho aj desať zariadení by bolo málo,“ dodáva. Zároveň priblížila, že pre túto lokalitu sa rozhodli na základe prieskumu trhu, čakacích lehôt do zariadení, ako aj podľa počtu zariadení v okolí. „Týmto prieskumom sme dospeli k záveru, že táto lokalita by bola zaujímavá a že tu chýba niečo také,“ poznamenala.

Verejné obstarávanie na kontrole

So sprevádzkovaním domova počítali v obci začiatkom tohto roka. Nestalo sa tak ani začiatkom februára. Podľa Bížovej aktuálny termín zatiaľ nevedia, nakoľko čakajú na kontrolu verejného obstarávania. „Na kontrole je štyri mesiace. Keď budeme mať vyjadrenie, tak zadáme objednávku na tovar a začneme nakupovať postele, zdravotnícke veci či kuchyne. Nábytok už máme,“ priblížila Bížová.

domov dôchodcov Hrnčiarska Ves

Domov pre 40 klientov plánujú v Hnúšti

Spoločnosť Schmitlpharm má v pláne postaviť domov dôchodcov aj v Hnúšti. Samospráva so spoločnosťou Schmitlpharm podpísala memorandum o spolupráci a prenajala jej príslušné pozemky ešte v roku 2020. Podľa prvotných plánov malo byť spustené v januári 2022. Zatiaľ sa tak nestalo. Financovaná má byť podľa Bížovej aj zo zdrojov, ktoré chcú ešte len žiadať z plánu obnovy. Stáť by mal v miestnom historickom parku na pozemkoch mesta v časti Kolónia. Sprevádzkovaním domova by malo vzniknúť okolo 20 pracovných miest a budova má byť pre 40 klientov, čo umožňuje zákon.

Možnosťou postavenia domova dôchodcov z Plánu obnovy a odolnosti SR sa zaoberali aj v Rimavskej Sobote. Rokovali o ňom aj poslanci mestského zastupiteľstva. Viac sa dočítete v priloženom článku.

K soche M. Hrebendu sa vyjadria pamiatkari. Domov dôchodcov by mohol byť na Kurinci
Takto by mal vyzerať domov dôchodcov v Hnúšti. V H. Vsi ho spustia skôr

Zdroj: vobraze.sk,  foto: spoločnosť Schmitlpharm