Čertova dolina ponúka svoju krásu i v zime + foto

Čertova dolina nad Tisovcom ponúka svoju krásu v každom ročnom období. Podobá sa na malý Slovenský raj a nachádza sa pritom v okrese Rimavská Sobota. Okrem jari, kedy je v riečisku viac vody, láka náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca turistov aj v zime. Aktuálne ním návštevníci prechádzajú v ľade a popri cencúľoch i namrznutých bralách.

Už vyše roka využívajú ferratu, ktorá nahradila viacero rebríkov. Tie bolo treba neustále obnovovať, lebo ich voda zničila. Dolinou totiž preteká Čertov potok. Podľa legendy tade unikal pred žandármi Jakub Surovec. Najužšie miesto tejto tiesňavy, ktoré je považované za najkrajšiu časť rezervácie, sa nazýva Surovcov stisk. Nájdete v nej mohutné skalné bralá i zamrznuté vodopády. Feratta prispieva k bezpečnejšiemu prechodu. Vybavená je istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami.

Čertova dolina

Trasa náučného chodníka začína a končí na sedle Zbojská. Ide teda o okruh. Od miestneho salaša vedie k vyhliadkovej veži na vrchole Remetisko. Neďaleko sa odbáča z červenej značky vľavo na dolinku Makovo koryto. Prechádza popod cestu I. triedy a viadukt Čertov most. Nasleduje spomínaná tiesňava a naspäť lesom i pasienkami sa dostanete späť ku salašu Zbojská.

Zdroj: vobraze.sk