V okolí Tisovca sa potulujú dve medvedice s malými. Mesto upozorňuje občanov

Horne Zahorany medved - foto: Ladislav Hazik

V okolí Tisovca a rodinných domov sa potuluje viacero medveďov. Sú medzi nimi aj dve medvedice, ktoré vodia mladé. Na ich zvýšený výskyt upozorňujú poľovníci z revíru PS Poľana Tisovec, ktorí informovali už aj mestskú políciu. „Majú ich zmapované na fotopascách v poľovníckom združení. Už je to nielen časť extravilánu, ale aj časť intravilánu nad domami, nad Bakulíniho ulicou,“ priblížil pre vobraze.sk zastupujúci náčelník MsP Ján Vengrín.

Medvede chodia na jablká v záhradách podľa Vengrína zlikvidovali aj jedno včelstvo pred dvomi týždňami. „Je to dosť háklivé. Monitoruje sa tam medvedica so štyrmi mladými, medvedica s dvomi mladými, jeden starší medveď a jeden mladý medveď,“ avizuje.

Ide hlavne o známu turistickú lokalitu Hradová, alebo aj lokality Krivá, Obadove očko, Rejkovo a Podhrad. Ku kontaktu s obyvateľmi zatiaľ nedošlo, ale medveďa už videli pomerne blízko. Našťastie nezaútočil. Medvede nie sú ničím neobviklým v okolí lesov pri Tisovci. Varovný je však ich počet a vzdialenosť blízko obydlí.

Medveďa zachytila aj fotopasca v blízkosti Horných Zahorian

Medveďa prednedávnom zaznamenali na fotopasci aj v okolí Horných Zahorian. Začiatkom októbra ho v noci zachytila nainštalovaná fotopasca podnikateľa Ladislava Házika z R. Soboty. Ako pre vobraze.sk priblížil, medveď tam chodil už dlhšiu dobu, no fotopasca ho prvýkrát zachytila až začiatkom tohto mesiaca. Zvieratá na jeho farme ho pritom očividne cítili a podráždene reagovali už v predstihu..

Na výskyt medveďov upozorňuje aj tabuľka na cyklistických odpočívadlách v okolí. V lokalite je aj známa turistická atrakcia Rozhľadňa Maginhrad a prechádza tadiaľ aj Cesta Márie Széchy.

Zdroj: vobraze.sk