Učí na Gymnáziu I. Kraska a obľubuje vedomostné súťaže

Je učiteľom slovenského jazyka a občianskej náuky na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Karel Ticháček zároveň patrí medzi pravidelných účastníkov súťažno – zábavných televíznych relácií. Jeho veľkou záľubou je lúštenie rôznych hlavolamov a získavanie nových poznatkov ide ruka v ruke s jeho povolaním. Rodák z Lučenca však nie vždy sníval o tom, že sa stane učiteľom. Dlho totiž uvažoval aj nad profesiou lekára. Prvýkrát sa na televíznej obrazovke objavil v roku 2013 vo vedomostnej relácii Páli vám to ? Neskôr sa predstavil aj v ďalších: 5 proti 5 , Čo ja viem, Koleso šťastia, TV Šanca, Slovensko s Tiposom, Lucky Room a tiež v nedávno odvysielanej vedomostnej šou Na love.

Vďaka svojim znalostiam si najväčšiu finančnú výhru odniesol zo súťaže Lucky Room. Tú moderoval na TV JOJ Marcel Forgáč. Bolo to v roku 2019. „Určite však musím spomenúť i súťaže TV Šanca a Slovensko s Tiposom, ktorých som sa zúčastňoval v rokoch 2015 až 2019. Pre mňa boli ešte úspešnejšie, keďže som sa ich zúčastňoval opakovane a podarilo sa mi uspieť viackrát,” zaspomínal si pre vobraze.sk Karel Ticháček na svoje televízne účinkovanie.

Najnovšie sa objavil v šou Na love na TV Markíza. Aby sa mohol zúčastniť na jej nakrúcaní, musel absolvovať dva vedomostné testy. „Prvý pozostával z dvadsiatich otázok, pričom čas na zodpovedanie jednej otázky bol maximálne desať sekúnd. Druhý vedomostný test sa uskutočnil online cez videohovor. Dostal som tridsať otázok, na ktoré som musel odpovedať hneď po ich položení,“ priblížil.

Vedomostné relácie vníma ako formu zábavy a odreagovania sa od bežných povinností. Ide do nich vždy uvoľnený, uvedomuje si možnosť byť víťazom, ale aj porazeným, a preto je pre neho najdôležitejšie užiť si súťaženie. Špeciálne sa pritom nepripravuje. Čerpá najmä z vedomostí, ktoré nadobudol z kníh, časopisov, internetu, počas štúdia, ale aj z bežného života. „Ak by som mal vybrať jednu súťaž, ktorá mi bola srdcu najbližšia, tak je to TV Šanca. Lúštili sme v nej tajničky známych a neznámych autorov, texty piesní a podobne,” poznamenal Karel Ticháček, ktorý miluje krížovky, a tak sa v tejto súťažnej relácii cítil ako ryba vo vode.

Účinkovanie v televíznych vedomostných kvízoch mu pomohlo zbaviť sa trémy pri verejných vystúpeniach a taktiež overiť si doposiaľ nadobudnuté vedomosti i poznatky, ako aj dozvedieť sa niečo nové a spoznať nových ľudí. Ticháček si však tiež rád prečíta dobrú knihu alebo chodí na turistiku, a to najmä do Vysokých Tatier. Naďalej sa plánuje prihlasovať do vedomostných súťaží. Za každú príležitosť je vďačný .Zdroj: Kornélia Štolcová, foto: album K. Ticháček