Telocvikárka Lásková sa súťažne venovala gymnastike

Jana Lásková

K športu ju priviedol otec, ktorý bol veľký športovec. Venovala sa lyžovaniu a súťažne gymnastike. Na gymnáziu počas štúdia hrávala hádzanú. Reč je o Jane Láskovej, učiteľke telesnej výchovy a biológie na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Do R. Soboty prišla z Bánoviec nad Bebravou.

„Vďaka športovým sútažiam sa mi podarilo pochodiť svet,“ povedala pre v obraze.sk Jana Lásková, za slobodna Poppelková. V gymnastike dosiahla hneď niekoľko úspechov. „Na československej univerziáde som siahla na medailové miesta. Dvakrát som vyhrala, raz som bola druhá a jedenkrát tretia,“ vymenovala svoje úspechy v športe.

Po vysokej škole smerovali jej kroky do Rimavskej Soboty. „Vydala som sa, manžela mám z Klenovca a v Rimavskej Sobote sme mali vhodne vytvorené pracovné podmienky, aj tie na šport,“ dodala s tým, ze začínala na Poľnohospodárskej technickej škole, bývalej PTŠ.

V roku 1989 prestúpila na rimavskosobotské gymnázium, kde učí už 33 rokov. Tešia ju úspechy jej študentov v športových súťažiach, či v olympiádach z biológie. So žiakmi sa zapája do celoslovenských projektov.
Je koordinátorka výchovno-vzdelávacieho programu, spolupracuje s organizáciou Živica, ktorej cieľom je environmentalistika a ochrana životného prostredia. Ako uviedla, spolupracujú už dlho a riešili viacero projektov, v ktorých boli úspešní. V projekte „Tajný život mesta“ žiaci zvíťazili a získali 10 laptopov. „Naše deti sú veľmi šikovné. Vďaka čomu sme sa zúčastnili trojdňového pobytu v Zaježovej. Prostredníctvom environmentálnej výchovy a projektov sa podarilo v škole vybudovať ovocnú záhradu a dopestovať úžitkové rastliny. Ako povedala, stále sa snaží niečo robiť, tvoriť a vymýšľať.

Jana Lásková - ymnázium Ivana Kraska

K aktívnemu životu vedie aj svoju rodinu a deti. „Tenis, plávanie, lyžovanie. Po úraze kolena som sa niektorých vecí musela vzdať. Teraz je to hlavne bicyklovanie, čomu sa venujem,“ upresnila a prezradila, že patrí do partie nadšencov, ktori chodia na cyklotúry aj do zahraničia.

Jana Lásková na záver dodala, že má rada každú oblasť, ktorej sa venuje. „Biológia, telesná výchova či ekológia, nemôžem povedať, čo viac. Dôležité je, keď z toho majú študenti dobrý pocit. Keď vnímajú učiteľa ako niekoho, čo im niečo dá, odovzdá do života.“

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Jany Láskovej