AKTUALIZOVANÉ: Pômôcť obyvateľom Ukrajiny môžete aj lyžovačkou na Kokave. Humanitárna zbierka je aj v GMM

Kokava-Línia lyžiarske stredisko

Situácia s prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine a sňou súvisiaci príchod obyvateľov aj do Rimavskej Soboty naďalej pretrváva. Utečencom ľudia pomáhajú prostredníctvom transparentných účtov Slovenského červeného kríža. Transparentný účet bol v tejto súvislosti zriadený aj mestom Rimavská Sobota. Finačné prostriedky odsúhlasili aj poslanci mestského zastupiteľstva vo výške 50 tisíc eur. Financovaný má z nich byť aj nákup zariadenia do niekoľkých voľných mestských bytov na Českej i Sedliackej ulici.

Na situáciu reagujú aj viaceré samosprávy i organizácie. Ako vobraze.sk povedal jeden z konateľov Ski centra Línia František Auxt, rozhodli sa, že celý príjem z lyžovačky v stredisku počas tohto týždňa venujú utečencom z Ukrajiny.

„Návštevnosť strediska máme stále ešte celkom slušnú a aj keď už pomaly plánujeme redukovať služby, ponecháme ich kým sa bude dať. Podmienky na lyžovanie, denné aj nočné, sú ešte stále veľmi dobré. Voláme preto každého, aby prišiel a takýmto spôsobom pomohol vlastne našim susedom,“ povedal Auxt. Podľa jeho slov už počas nedávnych jarných prázdnin išli s cenami o 30 percent nižšie. „Aj počasie nám praje. máme v stredisku aj čerstvý sneh. Vyzerá to, že na Kokave sneh nechce zmiznúť. Nehovoríme preto, kedy skončíme sezónu,“ dodal. Večerné lyžovanie majú v pláne v stredu, piatok i sobotu.

Rimavskosobotská samospráva má v súčasnoti voľné kapacity pre utečencov. Niekoľkí sú tu ubytovaní už druhý týdeň. Minulý týždeň navyše využili nocľaháreň viac ako desiati utečenci, no išlo len o tranzit.

Utečenci v SČK

Utečenci navštevujú aj priestory Územného spolku SČK Rimavská Sobota. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedla riaditeľka Danka Hladovcová niekoľko utešencov prišlo aj k nim priamo na SČK a požiadalo ich o pomoc. „Prichádza situácia, že ľudia skôr žiadajú po nás, aby sme pomoc poskytli skôr tu. Míňa sa to veľmi rýchlo, aj potraviny alebo drogéria,“ povedala Hladovcová, podľa ktorej sú srašne vďační a berú len to, čo potrebujú.

Doplnené 17. marca.

Iniciatíva Rimavská pomáha Ukrajine

Dobrovoľníci z Rimavskej Soboty a okolia sa rozhodli spojiť s Gemeresko-malohontským múzeom a vytvoriť humanitárnu zbierku pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Spolupracujú s Banskobystrickým samosprávnym krajom a organizáciou Kto pomôže Ukrajine. Reagujú na mnohé organizácie a výzvy. Zozbierané veci sú podľa potreby distribuované tam, kde je pomoc v aktuálnom čase potrebná (humanitárnym organizáciám pomáhajúcim na hraniciach a priamo na Ukrajine, do „nových domovov“ Ukrajinských hostí v regióne, uvítacie balíčky „na zahriate duše“, a pod.).

Humanitárnu pomoc možete odovzdať v čase 15:00 do 17:00 v priestoroch múzea v dňoch utorok – sobota. Prosime Vás o dodržiavanie tohto času. Noste prosím len veci, ktoré sú potrebné a teda:

  • hygienické potreby: hygienické vložky, vreckovky, toaletný papier, zubné kefky, zubné pasty, hrebene, atď
  • potreby pre dojčiatka: fľašky, balené kojenecké vody, náhrady materského mlieka, kojenecké výživy, plienky, vlhčené obrúsky, prebaľovacie podložky, detské nosiče, malé deky
  • technika: nabíjacie káble na mobily, powerbanky, ….
  • ostatné potreby: čelovky, termosky, termofólie, spacáky a deky, paplóny, vankúše
  • zdravotnícky materiál: voľnopredajné lieky proti horúčke, hnačke, náplaste, obväzy, teplomery, jednorázové rukavice, rúška
  • trvanlivé potraviny: sladkosti, keksíky, džúsy v malých baleniach, ovocné kapsičky, konzervy

Počas troch týždňov sa im podarilo prispieť k zbierke Slovneského červeného kríža a vyslať auto plné pomoci na východ Slovenska, vyzbierané powerbanky a nabíjačky odoslať organizácii ktorá ich distribuovala priamo na hraniciach, detské nosiče pre matky, ktoré s deťmi na rukách prekračujú naše hranice, zdravotnícky materiál posunúť do nemocníc na Ukrajine a prispieť k dôstojnému štartu Ukrajinských rodín priamo v regióne.

Pri zbieraní humanitárnej pomoci sa s nimi spojili aj Gymnázium I. Kraska a obec Ožďany. Spolupráca je v tejto napätej situácii veľmi dôležitá a preto ak aj vy robíte súkromnú alebo firemnú zbierku, je možné obratiť sa na Rimavská pomáha Ukrajine na Facebooku

Ďalšou myšlienkou tejto zbierky je podávať pomocnú ruku aj priamo v regione. Preto ak ubytovávate ľudí z Ukrajiny alebo viete o niekom, kto potrebuje pomoc, je možné sa obrátiť prostredníctvom FB stránky a dohodnúť si odber potrebných vecí. Vieme poskytnúť paplóny, uteráky, posteľné obliečky a hygienické potreby. Všetky aktuálne výzvy sú vždy uverejnované na FB stránke Rimavská pomáha Ukrajine.

DOPLNENÉ: R. Sobota/Hnúšťa: V meste sú utečenci z Ukrajiny. Požiadali o pomoc

Zdroj: vobraze.sk, Rimavská pomáha Ukrajine (tlačová správa)