Študentka obchodnej akadémie píše básne a fotografuje

michaela kluciarova

Múza ju kope už od detstva. Michaela Klučiarová z Uzovskej Panice má len 18 rokov, no na svojom konte už má okolo 200 básní nielen v slovenčine, ale aj angličtine.

Michaela je študentkou Obchodnej akadémie v Rimavskej Sobote a aktuálne sa už pripravuje na maturity. Na rozdiel od svojich rovesníkov má však nezvyčajnú záľubu, odmalička má blízko k poézii a písaniu básní. „Nudila som sa a napadlo mi, že keď neviem kresliť, skúsim niečo napísať. Hneď to boli básne, skúšala som aj prózu, ale tá mi nešla. Myslím si, že som to zdedila po mamine, aj tá písala ako mladá,“ uviedla pre vobraze.sk šikovná stredoškoláčka.

Medzi jej prvé diela patrila báseň o seriáli Búrlivé víno, čo jej už dnes príde komické. No ako 10-ročná to vnímala ako vrchol umenia. „Neskôr som sa k poézii vracala stále častejšie, najmä, keď sa cítim nedocenená či nevypočutá. Považujem ju totiž za skvelý spôsob terapie,“ dopĺňa Miška, ktorá inšpiráciu čerpá zo života, či svojich zážitkov. Nepíše však len po slovensky, ale aj v anglickom jazyku. Príde jej to úplne rovnaké ako v rodnom jazyku. „Neriešim, ako píšem. Ľahšie sa mi skladajú slová v slovenčine, ale keď chcem dať veci zo seba von a zároveň si niečo nechať pre seba, tak je mi lepšia angličtina,“ ozrejmila študentka maturitného ročníka.

Podarilo sa jej napísať už okolo 200 básní, ktoré by do budúcnosti určite chcela publikovať. Niekedy však nepíše aj dva mesiace a inokedy napíše dvanásť básní za jeden deň. Svoje myšlienky si značí do telefónu a potom do počítača. Teraz sa však musí sústrediť na skúšku dospelosti a potom na prijímačky na vysokú školu. Chcela by totiž študovať prekladateľstvo – tlmočníctvo anglického jazyka.

Okrem písania Michaela Klučiarová rada číta knihy, najradšej má magický realizmus a zbožňuje fotografovanie. „Najradšej fotím, čo vidím. Zameriavam sa na architektúru, no zbožňujem, keď môžem zobrať foťák a ísť do prírody, kde strávim aj dve hodiny,“ prezrádza mladá poetka. Tá sa uplynulú sobotu predstavila v rámci podujatia Lokál v Dome kultúry v Rimavskej Sobote, kde čítala svoju tvorbu. „Na začiatku som mala určite trému, no uvedomila som si ju, až keď som sedela na pódiu. Dopadlo to však celkom dobre. Som na seba pyšná, že som to zvládla, lebo ja sa verejne neprezentujem. Aj ľudia na moju tvorbu reagovali pozitívne,“ skonštatovala Michaela, ktorá dokončuje svoju tretiu zbierku básní.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Klučiarovej