V rimavskosobotskej nemocnici sa vlani narodilo viac chlapcov

V rimavskosobotskej nemocnici sa minulý rok uskutočnilo 978 pôrodov. Na svet v nej prišlo 514 chlapcov a 474 dievčat. Pre vobraze.sk to uviedla Bianka Krejčíová, PR špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, do ktorej tunajšia nemocnica patrí. „Desať mamičiek si z pôrodnice odnieslo dvojičky,“ doplnila.

Podľa jej vyjadrenia medzi najčastejšie mená dievčat, ktoré rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Hana, Ema a Natália. U chlapcov zase dominovali mená Oliver, Ján, Tomáš a Adam. „Tradičné slovenské mená často vystriedali aj tie exotické, ako napríklad Ozan, Phoebe, Sinad, Nihan, Cataleya, Demóna, Briliana či Asyja,“ podotkla.

„Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu v nemocnici v Rimavskej Sobote naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vytvoriť si tak môžu individuálny pôrodný plán. Minulý rok túto možnosť využilo desať mamičiek,“ uviedla Bianka Krejčíová. Ako dodala, nemocnica poskytuje aj predpôrodnú prípravu. Tú v minulom roku absolvovalo 35 mamičiek.

Prvým dieťaťom, ktoré prišlo v rimavskosobotskej nemocnici na svet v roku 2023, bola Kiara. Narodila sa prvého januára o 2:45 h. „Po narodení malá Kiara vážila 2120 gramov a merala 44 centimetrov. Narodila sa 24-ročnej mamičke Henriete z obce Janice,“ pripomenula PR špecialistka.

Zdroj: vobraze.sk, Bianka Krejčíová, foto: nemocnica Svet zdravia