Soboťanka Katka učí žiakov tancovať. Študuje na VŠMU

Pochádza z hudobníckej rodiny. Už v detstve bola základná umelecká škola jej druhým domovom a pretrváva to až doteraz. Katarína Mikušová z Rimavskej Soboty je všestranne umelecky založená, svoje schopnosti rozvíjala vo viacerých odboroch. Vybrala sa však predovšetkým tanečnou cestou, preto vyštudovala tanečný odbor na konzervatóriu. Externe študuje na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Tanec vyučuje na ZUŠ v Rimavskej Sobote i Tisovci, ale tiež na rimavskosobotskom súkromnom konzervatóriu.

Umelecká krv
Niet divu, že Katka je v umení ako doma už od svojho útleho detstva. Obaja jej rodičia sú totiž hudobníci. „Moja mama je učiteľka klavíra a spevu, pričom dodnes učí v ZUŠ Jesenské. Môj otec hrával na akordeóne a tiež sa v mladom veku učil aj hre na klavíri. Zvykol hrávať na omšiach v kostole v Hodejove. Už v detstve sme spolu ako rodina spievali a s bratom tancovali na piesne z gramofónu. Radi na to spomíname a smejeme sa,“ uviedla pre vobraze.sk Katarína Mikušová.

Tanečný odbor začala navštevovať ako deväťročná. V tom čase už dva roky navštevovala hodiny klavíra. „Počas základnej školy som chodila do ZUŠ v podstate každý deň v týždni. Okrem absolvovania tanečného odboru som absolvovala aj klavír a ako druhý nástroj som mala hru na zobcovej flaute. Pol roka som si vyskúšala aj literárno-dramatický odbor, ale nakoľko v mojom rozvrhu už nebolo voľné miesto, musela som sa z neho odhlásiť,“ priblížila.

Tanečné rozhodnutie a Mafia Corner
Katku pohyb a tanec napĺňal a v podstate si nevedela predstaviť žiadnu inú kariéru, ktorá by pohyb nezahŕňala. „Veľmi ma to k tancu ťahalo, a preto som sa s mojou učiteľkou tanca poradila, kde by to mohlo byť pre mňa najlepšie. V Košiciach študovala aj moja mama, tak sme sa rozhodli vybrať z viacerých, ktoré tam sú, Súkromné konzervatórium na Zádielskej 12, ktoré vedie Katarína Sninská,“ vysvetlila talentovaná Soboťanka. O pár dní oslávi 25. narodeniny.
Počas štúdia na konzervatóriu dostala príležitosť vystupovať v mnohých predstaveniach na vysokej úrovni. „Vždy som bola hrdá, koľko sme toho zvládli počas roka natrénovať. V treťom ročníku sme so spolužiakom tancovali vo videoklipe k piesni speváka Mafia Corner,“ spomína.

Inšpirácie a vzory
„Veľkou inšpiráciou sú pre mňa choreografi Akram Khan, Nika Kljun, Andrew Winghart, Joe Alegado, Ohad Naharin a menovať by som ich vedela ešte desiatky. Ale inšpirujú ma tiež velikáni minulosti, ako José Limón, Merce Cunningham.“ Za svoje vzory však považuje aj svojich profesorov a učiteľov, ktorí jej priniesli a stále prinášajú do praxe mnoho inšpirácie. V neposlednom rade za nich označila i svojich žiakov, ktorí podľa jej slov prichádzajú na hodiny tanca so skvelými nápadmi.

Učiteľská prax
Katkin pôvodný plán nebol ihneď po skončení konzervatória ísť učiť. Život to však zariadil inak. Hoci momentálne študuje na vysokej škole, vyučuje tanec, a to hneď na niekoľkých miestach. Na spomínanej rimavskosobotskej a tisovskej ZUŠ, ako aj na Súkromnom hudobnom a dramatickom konzervatóriu v Rimavskej Sobote. „Moje povolanie vnímam ako niečo, v čom je potrebné sa stále vzdelávať a zlepšovať. Učiteľstvo je veľmi náročné povolanie, keďže neriešite iba svoj vyučovací predmet, ale v prvom rade pracujete s ľuďmi, s deťmi a s ich osobnosťami. Učiteľská prax prináša mnohé výzvy, ale aj krásne chvíle, vďaka ktorým si učiteľ povie, že to všetko stojí za to,“ dodáva s úsmevom Katarína Mikušová.

Ako obrovský úspech a pridanú hodnotu svojej práce vníma viditeľný záujem svojich žiakov o tanec a ich každodenný progres. „Najúspešnejšie momenty v mojej praxi sú tie, v ktorých vidím, že mojich žiakov pohyb a tanec napĺňa. Keď vidím, ako každý rok na záverečnom vystúpení podajú skvelý výkon. To, že neprestávajú, ale, naopak, stále napredujú. Vidím to nielen ja, ale aj rodičia a sme na deti veľmi hrdí. Podpora rodičov detí v tom, čo sa učia, je zásadná.“

Príroda, umelecké záľuby i ručné práce
Všestranná učiteľka tanca sa aj svoj voľný čas snaží využívať naplno. „Voľný čas trávim v prírode, s rodinou, či priateľmi. Inokedy môj voľný čas vyzerá tak, že idem na workshop alebo na vzdelávanie. Každopádne, mojou psychohygienou sú dlhé prechádzky, túry na krásnych miestach nášho Slovenska, počúvanie hudby, či čítanie. Relaxom je pre mňa aj tvorba ručne vyrábaných náramkov, batikovanie, maľovanie a celkovo tvorenie.“
V súčasnej dobe sa intenzívne zároveň zaujíma o výtvarné umenie, preto už tretí rok navštevuje štúdium pre dospelých vo výtvarnom odbore na hnúšťanskej ZUŠ.

Plány do budúcna
Katkiným najbližším cieľom je úspešne doštudovať magisterský stupeň štúdia na VŠMU. „Popritom chcem naďalej pracovať s deťmi. Učenie tanca ma baví, pretože je to veľmi kreatívna činnosť. Zároveň vnímam deti aj ako mojich učiteľov, a to nielen v tom byť lepšia učiteľka, choreografka, ale aj byť lepším človekom,“ uviedla Mikušová.

Zdroj: Simona Kántorová, foto: album K. Mikušovej